Informacje

"Na dobre i na złe" ma już 20 lat

Dodano:
"Na dobre i na złe" ma już 20 lat

fot.PAP/TVP/Michał Szewczyk

Pierwszy polski serial medyczny ma już 20 lat. 7 listopada 1999 r. na antenie TVP2 wyemitowano pierwszy odcinek "Na dobre i na złe". W tegorocznym, jesiennym sezonie serial oglądało średnio 2,65 mln widzów.

Serial medyczny "Na dobre i na złe" ma wierne grono fanów, którzy śledzą losy bohaterów i obserwują ich pracę w szpitalu w Leśnej Górze. I choć bohaterowie zmieniają się na przestrzeni lat, wierni widzowie serialu pozostają. Na początku głównymi postaciami serialu byli Kuba i Zosia Burscy, w których wcielili się Artur Żmijewski i Małgorzata Foremniak. Od tego czasu obsada niemal całkowicie się zmieniła. W obecnej są m.in. Michał Żebrowski, Filip Bobek, Pola Gonciarz, Emilia Komarnicka-Klynstra, Redbad Klynstra-Komarnicki. Co ciekawe, od samego początku do dziś w serialu gra tylko jedna aktorka, Renata Berger, która wciela się w rolę anestezjolog Jadwigi Ziemiańskiej.

Wydarzeniem ostatnich tygodni jest odejście z serialu bardzo lubianej Katarzyny Dąbrowskiej, odgrywającej rolę doktor Consalidy. W październiku TVP wyemitowała ostatnie odcinki z jej udziałem. Aktorka pożegnała się ze swymi fanami słowami: "Dziękuję Wam, Drodzy Widzowie, za te wszystkie lata. Dziękuję za każdą wspólną środę, za sympatię, jaką mnie obdarzyliście, za wsparcie i emocje, którymi nieraz dzieliliście się ze mną. To było dla mnie ważne i piękne zawodowe doświadczenie".

W serialu "Na dobre i na złe" pojawiali się jednak nie tylko aktorzy, ale także inne znane postaci, które na co dzień nie kojarzą nam się aktorstwem. Można by wręcz pokusić się o stwierdzenie, że bardzo często do ról w poszczególnych odcinkach zapraszane są gwiazdy i celebryci. Kogóż tu nie było! W serialu wystąpili m.in.: Edyta Górniak, Ida Nowakowska, Maciej Maleńczuk, Anna Wyszkoni, Hubert Urbański, Przemysław Saleta, Zbigniew Religa (w 87. odcinku zagrał sam siebie). Rafał Maślak zagrał tu trenera personalnego. Role dziennikarzy zagrali Maciej Dowbor i Tomasz Kammel. Wśród odtwórców serialu, na przestrzeni lat, znaleźli się także: Kevin Aiston, Magdalena Zawadzka, Paweł Wilczak, Agnieszka Dygant, Alicja Bachleda-Curuś, Krzysztof Globisz, Bożena Dykiel, Tomasz Kot. Lista osób, które choć raz pojawiły się w serialu jest naprawdę bardzo długa.

Serial liczy do tej chwili 755 odcinków. Zapewne, jeszcze wiele nowych zobaczymy. Na fali popularności serialu "Na dobre i na złe" powstał kolejny serial medyczny, o pracy ratowników pogotowia - "Na sygnale". Jest on spin-offem "Na dobre i na złe", a jego bohaterowie swoją bazę mają w szpitalu w Leśnej Górze. (PAP Life)

 

 • 17:30 Rodrigo Y Gabriela Diablo Rojo
 • 17:35 Michał Lorenc Taniec Eleny
 • 17:38 Jan Sebastian Bach Preludium C-dur
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 320, Sunday, 24 May 2020
 • 1
  Łukasz Pieprzyk
  Legiony
  Zakończenie
 • 2
  Hildur Guðnadóttir
  Joker
  Bathroom Dance
 • 3
  Alan Silvestri
  Forrest Gump
  Suita
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2020 RMF Classic