ON AIR
od 14:00 Kino w roli głównej zaprasza: Magdalena Juszczyk

Muzeum Narodowe w Krakowie odwiedziło aż 700 tysięcy osób. Jakie wystawy zobaczymy w roku 2022?

700 tys. osób odwiedziło Muzeum Narodowe w Krakowie w 2021 roku — ponad dwukrotnie więcej niż w roku poprzednim. Na bieżący rok placówka planuje organizację 28 nowych wystaw i pokazów — w tym m.in. prac światowej sławy duńskiego malarza Vilhelma Hammershoia.

Muzeum Narodowe w Krakowie odwiedziło aż 700 tysięcy osób. Jakie wystawy zobaczymy w roku 2022?
Gmach Muzeum Narodowego w Krakowie/fot.Łukasz Gągulski/PAP

O roku ubiegłym

Dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie (MNK) Andrzej Szczerski opowiadał o tym, jak wyglądał rok 2021. "To był niezwykle trudny rok ze względów covidowych i budżetowych, a jednak zakończył się – według naszych ocen – wielkim sukcesem" – mówił na wtorkowej konferencji prasowej.

W 2021 r. frekwencja w MNK wyniosła 700 tys. widzów, czyli ponad dwa razy więcej niż w 2020 r. Biorąc pod uwagę, że instytucja ta nie ma terenów zielonych, jest to wynik, który – według dyrekcji – pokazuje chęć powrotu publiczności do instytucji kultury. W poprzednim roku MNK przygotowało pięć wystaw stałych i 21 czasowych, a także trzy wystawy i pokazy zagraniczne.

Zbiory muzealne

Stan zbiorów MNK na koniec 2021 r. wynosił łącznie 1 mln 175 tys. 247 eksponatów, przy czym w 2021 r. placówka powiększyła zbiory o 1 tys. 266 obiektów – darowizn, zakupów, depozytów. Wśród zakupionych dzieł była m.in. praca Magdaleny Abakanowicz "Przyjaciele".

Muzeum wydało drukiem 18 książek i czasopismo, pomimo trudności ze zdobyciem papieru. "To rzeczy niebywałe, o których nie słyszeliśmy od lat" – skomentował tę sytuację Szczerski. Mimo ograniczeń pandemicznych placówka kontynuowała działalność edukacyjną zarówno w Internecie, jak i stacjonarnie.

Kolejne wyzwania

Podczas wtorkowej konferencji przedstawiono również plany na 2022 rok. "Dla nas największym wyzwaniem pozostaje hotel Cracovia i przygotowywanie jego przebudowy; zamiana w centrum przemysłów kreatywnych i nowy oddział – muzeum poświęcone dizajnowi i architekturze" – powiedział Szczerski.

Zastępca dyrektora ds. zarządzania Wiesław Sawa poinformował, że trwają prace nad wstępną koncepcją funkcjonalno-architektoniczną przyszłego Muzeum Dizajnu i Architektury. W marcu MNK rozpocznie uzgodnienia z urzędami konserwatorskim w Krakowie, co do zakresu przebudowy hotelu Cracovia. "Po otrzymaniu wytycznych jesteśmy w stanie w trzy miesiące zlecić wykonanie projektu przebudowy, po wcześniejszym dopięciu finansowania inwestycji" – powiedział.

Nowy rok i nowe plany

W 2022 r. MNK planuje otworzyć 28 wystaw i pokazów. Wśród nich będą: "Lelewel. Rytownik polski" (od 28 stycznia do 19 września) w Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach. Wystawa ta zostanie zorganizowana w 235. rocznicę urodzin i 160. rocznicę śmierci Joachima Lelewela. "Sensacją" ma być ekspozycja "Tamara Łempicka" (9 września do 15 stycznia 2023 r.) w Gmachu Głównym. Będzie to pierwsza prezentacja tak dużego zbioru jednej z najbardziej rozpoznawalnych artystek XX w. Publiczność zobaczy obrazy wypożyczone z europejskich kolekcji, m.in. francuskich – z Centre Pompidou w Paryżu i MUDO — Musee de L’Oise w Beauvais.

Już w marcu

Od 4 marca do 8 maja w Gmachu Głównym po raz pierwszy w Krakowie zaprezentowana zostanie twórczość Vilhelma Hammershoia – uznawanego za najwybitniejszego duńskiego malarza przełomu XIX i XX wieku. Ekspozycja zatytułowana "Vilhelm Hammershoi. Światło i cisza" obejmie dzieła malarskie i rysunkowe oraz fotografie związane z życiem i twórczością artysty. Pochodzą one z kolekcji duńskich, szwedzkich, fińskich, norweskich, francuskich oraz holenderskich.

W Gmachu Głównym znajdą się także wystawy "Nowy początek. Modernizm w II RP" (29 lipca - 19 stycznia 2023 r.) z serii 4x Nowoczesność oraz "Jacek Malczewski romantyczny" (18 lutego -31 lipca).

Bez wytchnienia

Planowane są w tym roku dalsze prace w Klasztorku – nieruchomości, która łączy odrestaurowany Pałac Czartoryskich i Arsenał; kompleks powinien być gotowy na początku przyszłego roku.

MNK będzie kontynuować działania związane z hasłem "Nowoczesne Narodowe", które obejmuje – jak wyjaśnił Szczerski – "dwie kluczowe wartości ważne w działalności Muzeum, czyli przekonanie o aktualności dziedzictwa, ale też jego wadze historycznej".

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic