ON AIR
od 07:00 Śniadanie Mistrzów zaprasza: Łukasz Wojtusik

„Mona Lisa” zaprasza na interaktywną wystawę w Marsylii

Imponujące, interaktywne wystawy dzieł Van Gogha czy Moneta to idealny sposób na serwowanie sztuki w epoce mediów społecznościowych. Od marca w podobnej, multimedialnej, formie zostanie zaprezentowane dzieło Leonarda da Vinci „Mona Lisa”. Nawet odwiedzając ją w Luwrze, nie będziemy mieli okazji tak dokładnie przyjrzeć się temu tajemniczemu uśmiechowi Giocondy.

„Mona Lisa” zaprasza na interaktywną wystawę w Marsylii
„Mona Lisa”, Muzeum Luwr w Paryżu, fot. CHRISTOPHE PETIT TESSON/PAP/EPA

Tajemnica i zachwyt

Mona Lisa niezmiennie intryguje znawców sztuki i badaczy, a jej tajemniczy uśmiech przyciąga do Luwru tłumy, które choć przez chwilę chcą pobyć w obecności niezwykłej Giocondy. Co, umówmy się, w paryskim muzeum, wśród tłumu turystów, nie należy do takiego doświadczania sztuki, o jakim wielu by marzyło.

Nowa wystawa

Dlatego fanów twórczości Leonarda da Vinci, a w szczególności jednego z jego najsłynniejszych dzieł, ucieszy fakt, że od 10 marca w Marsylii Mona Lisę będzie można podziwiać naprawdę z bliska. Wszystko za sprawą wystawy „La Joconde, exposition immersive”, która zostanie zaprezentowana w Palais de la Bourse.

Mona Lisa przy bliższym poznaniu

Wystawa współorganizowana przez Luwr i nową inicjatywę Grand Palais, Grand Palais Immersif, składać się będzie z sześciu przestrzeni tematycznych, które będą ukazywać m.in.: historię obrazu, historię kradzieży słynnego dzieła, tajniki kunsztu Leonarda da Vinci czy wpływ Giocondy na kulturę popularną. Każdy element wystawy będzie, jak zapewniają organizatorzy, „próbą uchwycenia istoty obrazu i lepszego zrozumienia geniuszu jego twórcy”. Wszystko okraszone wielkoformatowymi projekcjami i interaktywnymi doświadczeniami, które pozwolą przyjrzeć się Giocondzie z naprawdę bliska. Wystawa zostanie otwarta 10 marca i będzie dostępna dla zwiedzających do 21 sierpnia w cenie 14,50 euro za bilet. (PAP Life)