Jak poinformowały podczas konferencji prasowej w środę organizatorki festiwalu, III edycja Festiwalu "KRoki" ma na celu prezentację spektakli zespołowych najwybitniejszych europejskich choreografów, którzy poprzez taniec i ruch potrafią budzić emocje i wywoływać zachwyt publiczności.
"Chcemy pokazać, że taniec współczesny nie tkwi wyłącznie na estetycznym wygnaniu, ale może być drogą powrotu do piękna" - zadeklarowały w materiałach festiwalowych kuratorki festiwalu Katarzyna Bester i Jadwiga Majewska.
Inspiracją do tematu III edycji festiwalu stał się spektakl przygotowany przez tancerza i choreografa Samira Calixto "Raj utracony", w którym poemat Miltona stał się dla artysty punktem wyjścia do refleksji nad tożsamością piękna oraz analizą stanu jego porzucenia.
"W dobie terroru piękna, tego rozumianego bardzo powierzchownie, sztuka okopała się na przeciwległym biegunie. Także we współczesnym tańcu dewaluacja pojęcia sprawiła, że piękno straciło na swojej wartości i aktualności. Stało się czymś wstydliwie niemodnym i pozornie banalnym. Stan ten ugruntował zwrot konceptualny w tańcu ( ). Tymczasem potrzeba piękna jest głęboko wpisana w naturę człowieka. Stanowi bowiem wyraz jego pierwotnej tęsknoty za utraconym rajem, doskonałym stanem" - napisały w folderze festiwalowym kuratorki wystawy.
Dlatego w programie tegorocznego festiwalu znalazły się spektakle, które odwołują się do idei piękna, poszukują go w ruchu, tańcu, ludzkiej cielesności.
W ramach festiwalu oprócz spektaklu Samira Calixto zaprezentowane m.in. zostaną spektakle: "Mistral" Susanne Linke (Niemcy), "Eyes in the colours of the rain" RootlessRoot Dance Company (Grecja), "Stalking Paradise", Lubelski Teatr Tańca (Polska), "Kafka sulla spiaggia" ("Kafka on the shore") DaCru Dance Company (Włochy), "What the body does not remember?", Ultima Vez (Belgia). Na niektóre spektakle bilety zostały już wykupione.
W programie festiwalu znalazły się także liczne wydarzenia towarzyszące, jak warsztaty taneczne dla dzieci Małe KRoki, projekcje filmowe spektakli tanecznych, warsztaty dla choreografów.
Festiwal Tańca współczesnego "KRoki" został powołany do życia w marcu 2013 roku w nowo powstałym Małopolskim Ogrodzie Sztuki z myślą o tym, by w "ogrodzie sztuk" znalazł się także teatr tańca i ruchu. Pierwsza, wyłącznie polska edycja, cieszyła się ogromnym zainteresowaniem zarówno krytyków, jak i publiczności. Jego druga edycja, podobnie jak obecnie trzecia, była już wydarzeniem międzynarodowym.
Kuratorkami festiwalu są Katarzyna Bester i Jadwiga Maciejewska. Projekt został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Tańca Współczesnego "KRoki" jest Małopolski Ogród Sztuki, funkcjonujący w strukturach Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.
