Mama Anny Lewandowskiej przygotowuje film fabularny o położnej z Auschwitz

Rozpoczęły się prace nad filmem fabularnym o niezwykłej i wzruszającej historii Stanisławy Leszczyńskiej, położnej, która w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau pomagała rodzącym kobietom. Dzięki jej odwadze i determinacji za kolczastymi drutami obozu koncentracyjnego przyszło na świat ponad 3000 noworodków. Nad scenariuszem filmu fabularnego pracują Maria Stachurska, Dagmara Leszkowicz i Mariusz Malec.

Mama Anny Lewandowskiej przygotowuje film fabularny o położnej z Auschwitz
Maria Stachurska, matka Anny Lewandowskiej / fot.PAP/Kalbar

O życiorysach niezwykłych ludzi często mówi się, że są gotowym scenariuszem na film. Biografia Stanisławy Leszczyńskiej z całą pewnością na to określenie zasługuje. Słynna "położna z Auschwitz" urodziła się 8 maja 1896 r. Pierwsze lata życia spędziła w Łodzi, ale w wieku 12 lat wyjechała z rodziną do Rio de Janeiro. Do kraju wróciła tuż przed wybuchem I wojny światowej. Podczas działań wojennych działała w Komitecie Niesienia Pomocy Biednym. Chęć pomagania ludziom zdecydowała też o tym, że już w niepodległej Polsce Leszczyńska postanowiła zostać położną. Szkołę Położniczą w Warszawie skończyła w 1922 roku i od tego czasu pracowała w tym zawodzie w rodzinnej Łodzi.

Po wybuchu II wojny światowej członkowie rodziny Stanisławy Leszczyńskiej zaangażowali się w działalność podziemną w łódzkich strukturach Narodowych Sił Zbrojnych. Po tym, jak na początku 1943 roku Niemcy zdekonspirowali tę organizację, cała rodzina Leszczyńskich została aresztowana. Stanisława wraz z córką najpierw trafiła do więzienia, a w kwietniu wywieziono ją do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. W obozie przebywała aż do jego wyzwolenia przez Armię Czerwoną w styczniu 1945. Pracowała tam jako położna, przyjęła około 3000 porodów. Po wojnie wróciła do Łodzi, a po przejściu na emeryturę w 1957 roku zaczęła spisywać swoje wspomnienia. Jej "Raport położnej z Oświęcimia" po raz pierwszy opublikowano w „Przeglądzie Lekarskim” w 1965 roku. Zmarła w 1974 roku. W 1992 r. rozpoczął się proces beatyfikacyjny Stanisławy Leszczyńskiej.

Upamiętnieniem postaci Stanisławy Leszczyńskiej od wielu lat zajmuje się Maria Stachurska. W 2020 roku nakręciła o niej film dokumentalny „Położna” oraz wraz z Dagmarą Leszkowicz napisała książkę „Położna. O mojej cioci Stanisławie Leszczyńskiej”. Teraz mama Anny Lewandowskiej zrealizuje o niej film fabularny. Produkcja na razie jest na etapie pisania scenariusza. Jego autorami są Maria Stachurska, Dagmara Leszkowicz oraz Mariusz Malec, reżyser i scenarzysta, twórca dramatu "Człowiek wózków” oraz komedii romantycznej "Jeszcze raz". Na razie nie wiadomo jeszcze, jaki tytuł będzie nosił film o życiu Stanisławy Leszczyńskiej. Odtwórcy głównych ról też nie zostali jeszcze wybrani. (PAP Life)

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic