"Wystawa na Ekranie" to cykl prezentujący dzieła wybitnych artystów z najważniejszych światowych muzeów. Widzowie mogą zobaczyć na dużym ekranie wystawy tematyczne, uchwycone w dostosowany do warunków kinowych sposób. Arcydzieła malarstwa, rzeźby i grafiki pokazane na kinowym ekranie można zobaczyć z różnych perspektyw. Filmowej wędrówce po galeriach i salach muzealnych towarzyszą opowieści o historii dzieł, biografiach artystów oraz wypowiedzi ekspertów.
Pomysłodawca, reżyserem i głównym producentem cyklu jest Phil Grabsky, brytyjski dokumentalista. Dzięki wypowiedziom ekspertów, wizytom w pracowniach konserwatorskich i maksymalnym zbliżeniom ukazującym dzieła w detalach, autor filmów umożliwia widzom zobaczenie tego, co jest niedostępne podczas tradycyjnej wizyty w muzeum.
W najbliższym czasie będzie można zobaczyć dokumentalne filmy: "Canaletto i sztuka Wenecji". Film powstał w oparciu o kolekcję znajdującą się w The Queen's Gallery w Pałacu Buckingham i Zamku Windsor w Londynie. Giovanni Antonio Canal (wł. "kanał"), znany lepiej jako Canaletto (wł. "kanalik") zasłynął przede wszystkim jako "portrecista" swego rodzinnego miasta - Wenecji, a dla Polaków to także wuj i nauczyciel "naszego" Bernarda Bellotta Canaletta - "portrecisty" Warszawy.
Z kolei dokument "Cezanne. Portrety życia" powstał przy okazji wielkich wystaw twórczości Cezanne'a, które odbyły się w National Portrait Gallery w Londynie, Musee d'Orsay w Paryżu i National Gallery of Art w Waszyngtonie. Ważnym elementem dokumentu są zdjęcia z miejsc na południu Francji, w których mieszkał i pracował Cezanne.
Z kolei dwie olbrzymie wystawy przygotowane przez Royal Academy of Arts w Londynie: "Większy obraz" i "82 portrety i jedna martwa natura" stały się podstawą dla filmu "Hockney. Pejzaże, portrety i martwe natury", który ukazuje pełnię bezkompromisowego talentu Davida Hockneya.
Wykaz terminów i kin, w których wyświetlana jest seria "Wystawa na ekranie" można znaleźć na stronie http://new.nazywowkinach.pl/exhibition. (PAP Life)