Informacje

"Macierzyństwo" Wyspiańskiego najdroższym obrazem na polskim rynku sztuki

Dodano:
"Macierzyństwo" Wyspiańskiego najdroższym obrazem na polskim rynku sztuki

fot. PAP/ Tomasz Gzell

4,366 mln zł uzyskano za obraz Stanisława Wyspiańskiego "Macierzyństwo" na czwartkowej aukcji Domu Aukcyjnego DESA Unicum w Warszawie. To była najlepsza nasza aukcja w historii. Nigdy dotąd nie mieliśmy takiego wyniku - powiedział PAP dyrektor DESY Unicum Jan Koszutski.

"Osiągnęliśmy ponad 14 milionów złotych z aukcji sztuki dawnej. Nigdy dotąd nie mieliśmy takiego wyniku. Niesamowicie przebiegała aukcja obrazu Wyspiańskiego +Macierzyństwo+. Cena wywoławcza wynosiła 800 tys. Kwota, za jaką sprzedano to dzieło – 4, 336 mln zł sprawia, że jest to obecnie najdroższy obraz na polskim rynku sztuki" - podkreślił Koszutski.

"Został pobity rekord z czerwca tego roku, kiedy obraz Jana Matejki +Zabicie Wapowskiego+ sprzedano za niecałe 4 miliony złotych" – dodał.

Rekordowo wysokie ceny uzyskały też obrazy: "Grupa dzieci z koszykiem owoców" Tadeusza Makowskiego, który wylicytowano za 1 298 mln zł; "Kobiecy akt siedzący" Mojżesza Kislinga – 826 tys. zł. „Portret Antoniego Serafińskiego" namalowany przez Jana Matejkę kolekcjoner zakupił za 637,2 tys. zł.

"Macierzyństwo" - obraz z 1904 r. przedstawia żonę Wyspiańskiego – Teodorę Teofilę Pytko, trzymającą w ramionach jedno z trojga ich dzieci. Niełatwo określić, o które chodziło; może to być zarówno Mietek, jak i Staś. Synek z czułością wtula się w matkę, znajdując ukojenie. Teodora, widziana z profilu, przytula synka i zamyka oczy.

"Obraz ten należy do najważniejszych malarskich interpretacji dzieciństwa w sztuce europejskiej" – powiedział PAP przed aukcją Juliusz Windorbski, prezes DESY Unicum. W jego ocenie rynek sztuki w Polsce ma się bardzo dobrze. "Jest duże zainteresowanie sztuką. Oczywiście kolekcjonerzy szczególnie zwracają uwagę na prace wybitne; tu zawsze są chętni do licytacji. Można śmiało stwierdzić, że polska sztuka cieszy się coraz większym zainteresowaniem i osiąga coraz wyższe ceny".

Aukcja Sztuki Dawnej odbyła się w czwartek w nowej siedzibie Domu Aukcyjnego DESA Unicum w Warszawie.

 • 06:54 Nancy Sinatra These Boots Are Made For Walking
 • 06:57 Thomas Newman Second Best Exotic
 • 07:06 Aimee Mann Drive
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 256, niedziela, 24 czerwca 2018
 • 1
  Alan Silvestri
  Forrest Gump
  Suita
 • 2
  Sixto Rodriguez
  Sugar Man
  Sugar Man
 • 3
  Bartosz Chajdecki
  Kruk. Szepty słychać po zmroku
  temat
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2018 RMF Classic