Informacje

Louis de Funes i jego muzeum

Dodano:
Louis de Funes i jego muzeum

fot.PAP/DPA

W bezpośrednim sąsiedztwie Saint-Tropez, muzeum poświęcone Louis de Funes otworzy swoje podwoje 31 lipca. Muzeum mieści się w Saint-Raphael. Informację ogłosiła w Paryżu rodzina aktora i mer miasta.

Muzeum o powierzchni ponad 400 m kw. zgromadzi kolekcję rodziny Louisa de Funes i wspomnienia zebrane przez Karola i Roselyn Duringer, którzy stworzyli pierwsze muzeum, istniejące w latach 2014-2016 w dawnym zamku aktora w Le Cellier, niedaleko Nantes.

To pierwsze muzeum zostało zmuszone do zamknięcia dwa lata po otwarciu, z braku środków na zakup siedziby. Zamek nie jest własnością rodziny Funes od 1986 roku.

"Kiedy Muzeum Cellier zostało zamknięte, nasza rodzina otrzymała wiele wiadomości od ludzi, którzy byli rozczarowani, że żadne miejsce we Francji nie jest poświęcone mojemu dziadkowi, a to nowe muzeum byłoby eleganckie, inteligentne i zabawne. Życzenie tysięcy Francuzów i rodziny zmaterializuje się" - powiedziała Julia de Funes, wnuczka aktora.

Scenografię nowego muzeum powierzono projektantowi filmowemu Christianowi Marti. Wnuczka fotografa Roberta Doisneau, pani Deroudille, która także stworzyła wystawę Georgesa Brassensa w Cite de la Musique, będzie generalnym kuratorem muzeum Louis de Funes z Saint-Raphael i stworzy "jedno z miejsc emblematycznych kultury popularnej".

W muzeum zgromadzonych zostanie około 350 obiektów i dokumentów: osobiste zdjęcia, filmowe wspomnienia, klipy filmowe i wywiady. Muzeum przypomni także debiut aktora jako pianisty kabaretowego, zanim dołączył do trupy Branquignols w 1957 roku.

W 2016 roku muzeum Żandarmerii otworzyło swoje podwoje w dawnej siedzibie żandarmerii Saint-Tropez, symbolicznej dekoracji serii o żandarmie. Przestrzeń poświęcona jest aktorowi. Dla obu muzeów może być stworzony bilet grupowy.

W przyszłym roku La Cinematheque francaise, odpowiedzialna za ochronę i prezentację dziedzictwa filmowego, po raz pierwszy poświęci retrospektywę i wystawę Louisowi de Funes, przypominając jego najsłynniejsze filmy.

Z ponad 140 filmami na koncie, popularny aktor przyciągnął do kin około 270 milionów widzów i ponad 400 milionów telewidzów w samej tylko Francji. (PAP Life)

 • 23:12 Johannes Brahms II Koncert fortepianowy (2)
 • 23:21 Patrick Doyle Kissing in the Rain
 • 23:24 Rodrigo Y Gabriela , Hans Zimmer Angry And Dead Again
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 289, Sunday, 22 September 2019
 • 1
  Hans Zimmer
  Dunkierka
  End Titles
 • 2
  Elton John / Taron Egerton
  Rocketman
  Rocket Man
 • 3
  Alan Silvestri
  Forrest Gump
  Suita
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2019 RMF Classic