Łódź znalazła się na prestiżowej liście „Best Of The World 2022”

Pandemii mocno ograniczyła możliwości podróżowania, dlatego fani poznawania ciekawych zakątków świata należą do grona tych, którzy najbardziej wypatrują jej końca. Wypatrują też nowych miejsc, które warto odwiedzić. Pomocą w wyborze służą różnorodne rankingi miejsc wartych zobaczenia. Na opublikowanej właśnie przez "National Geographic" liście „Best Of The World 2022” znalazła się Łódź.

Łódź znalazła się na prestiżowej liście „Best Of The World 2022”
PAP/Grzegorz Michałowski

„National Geographic”, prezentując swoje coroczne zestawienie 25 miejsc, które warto odwiedzić, tradycyjnie podzielił je na pięć kategorii: kultura, zrównoważony rozwój, natura, przygoda, rodzina. Łódź została wyróżniona w kategorii zrównoważony rozwój. Obecność na liście Best of the World 2022 to wielkie wyróżnienie i wspaniała promocja. Redaktorzy magazynu zwrócili uwagę na ogromną metamorfozę tego przemysłowego miasta. „Stało się prężnym ośrodkiem kultury alternatywnej, biznesu i finansów. Fabryki bawełny, które zdobią jej pejzaż miejski, zostały przekształcone w galerie, muzea, sale konferencyjne i domy kultury, a śródmieście udekorowano imponującymi malowidłami ściennymi” - napisali. Łódź jest to drugim polskim miejscem, jakie znalazło się na liście „National Geographic”. W 2019 roku trafiła tam Puszcza Białowieska.

„Jestem pod wrażeniem tego, jak się ostatnio zmienia, jak dba o swoją postprzemysłową tożsamość, rewitalizuje dawne fabryki, zamieniając je w centra życia i spotkań mieszkańców, a jednocześnie staje się liderem zrównoważonego rozwoju. Kiedyś najbardziej uprzemysłowione z naszych miast, dziś ma ambicję stać się najbardziej zielonym” - uzasadniła decyzję Agnieszka Franus, redaktor naczelna „National Geographic Polska” i „National Geographic Traveler”, czyli polskich wersji słynnego magazynu podróżniczego.

W tej samej kategorii co Łódź wskazano również niemieckie Zagłębie Ruhry, Park Narodowy Yasuni w Ekwadorze, Columbia River Gorge National Scenic Area w amerykańskim stanie Oregon i Park Narodowy Chimanimani w Mozambiku.

W kategorii kultura „National Geographic” wyróżnił wyróżniono Górę Jingmai w Chinach, londyńską Tin Pan Alley, dziedzictwo kulturowe Ajnów na japońskiej wyspie Hokkaido wyspę Procida, która będzie Stolicą Włoskiej Kultury w 2022 roku oraz Atlantę w amerykańskim stanie Georgia.

W kategorii „natura” za najciekawsze kierunki uznano: Caprivi Strip w Namibii, Heart of the Continent Dark Sky Initiative w Stanach Zjednoczonych, rosyjskie Jezioro Bajkał, Maya Forest na styku Belize, Gwatemali i Meksyku oraz Great Ocean Road w Australii.

Poszukiwaczy przygód „National Geographic” zaprasza do Francji na szlak rowerowy wzdłuż Sekwany, El Camino de Costa Rica w Kostaryce, Nepisiguit Mi’gmaq Trail w Kanadzie, Palau National Sanctuary i Arapahoe Basin w amerykańskim stanie Kolorado. Wśród propozycji rodzinnych atrakcji wymieniono rejs po Dunaju przez Węgry, Austrię i Niemcy, Szlak Licyjski w Turcji, Alhambrę w Granadzie, holenderski Bonaire National Marine Park i Wschodnie Wybrzeże w stanie Maryland. (PAP Life)