Lily Gladstone powalczy o Oscara dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej

Nie sprawdziły się przewidywania fachowców, którzy przekonywali, że Lily Gladstone za swoją rolę w filmie Martina Scorsese „Czas krwawego księżyca” ubiegać się będzie o Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej. Jak informuje portal „Variety”, studio Apple Original Films podjęło decyzję o tym, by wystawić Gladstone w bardziej prestiżowej kategorii dla aktorki pierwszoplanowej. Jeśli aktorka dostanie nominację do Oscara, będzie pierwszą rdzenną Indianką pochodzącą ze Stanów Zjednoczonych z takim wyróżnieniem.

Lily Gladstone powalczy o Oscara dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej
Lily Gladstone / fot. Sebastien Nogier / PAP/EPA

Decyzja o ubieganiu się Lily Gladstone o Oscara dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej zaskoczyła specjalistów. Choć w przypadku nagród filmowych nigdy nie można mówić o absolutnej pewności, wydawało się, że Indianka jest jedną z głównych kandydatek do otrzymania „drugoplanowego” Oscara. W przypadku kategorii dla aktorki pierwszoplanowej sytuacja może znacznie się skomplikować. Już teraz przywoływany jest zeszłoroczny przykład Michelle Williams, która za rolę w „Fabelmanach” znalazła się w podobnej sytuacji. Gwiazda filmu Spielberga przegrała Oscara z Michelle Yeoh.

Nigdy wcześniej żadna Indianka pochodząca ze Stanów Zjednoczonych nie otrzymała nominacji do Oscara. Trzy inne przedstawicielki tubylczych ludów otrzymały w przeszłości nominacje do Oscara dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej. Były to posiadająca maoryskie i południowoazjatyckie korzenie Merle Oberon za rolę w filmie „Czarny anioł” z 1935 roku, Maoryska Keisha Castle-Hughes za „Jeźdźca wielorybów” z 2003 roku oraz meksykańska Indianka Yalitza Aparicio za film „Roma” z 2018 roku. Oberon przez całe życie ukrywała swoje pochodzenie, a prawda wyszła dopiero po jej śmierci.

Rdzenni mieszkańcy Stanów Zjednoczonych nie byli nigdy nominowani nie tylko do Oscarów. Aktorzy i aktorki tego pochodzenia nie mają na koncie również nominacji do nagród Critics Choice i SAG. Zwolnione przez Gladstone miejsce w drugoplanowej kategorii aktorskiej może zająć Cara Jade Myers, która w „Czasie krwawego księżyca” zagrała rolę jej siostry.

Aktorzy i artyści związani z „Czasem krwawego księżyca” walczyć będą o nominacje we wszystkich kategoriach. To więc nie tylko występujący w nim Leonardo DiCaprio, Robert De Niro czy Jesse Plemons, ale też m.in. scenarzyści Eric Roth i Martin Scorsese, operator Rodrigo Prieto czy montażystka Thelma Schoonmaker. O Oscara za reżyserię będzie walczył też Martin Scorsese. „Czas krwawego księżyca” jest też jednym z kandydatów do Oscara dla najlepszego filmu roku. (PAP Life)

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic