"Lęk", nowy film z Magdaleną Cielecką w roli głównej, ma swój zwiastun

Najnowszy film w reżyserii Sławomira Fabickiego „Lęk” będzie miał premierę na rozpoczynającym się w poniedziałek Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Natomiast 15 września do sieci trafił pierwszy zwiastun tej produkcji z Magdaleną Cielecką i Martą Nieradkiewicz w rolach głównych. Cielecka gra tu kobietę chorą na raka w stanie terminalnym.

"Lęk", nowy film z Magdaleną Cielecką w roli głównej, ma swój zwiastun
Magdalena Cielecka / PAP/Rafał Guz

Autor nominowanego do Oscara filmu krótkometrażowego „Męska sprawa”, Sławomir Fabicki, tym razem zwrócił się w stronę kobiet. "Lęk" przedstawiany jest jako "siostrzane kino drogi". To historia dwóch sióstr - Małgorzaty (Magdalena Cielecka) i Łucji (Marta Nieradkiewicz). Jak dowiadujemy się z oficjalnego opisu filmu: "Małgorzata kontroluje każdy aspekt swojego życia. Mocno stąpa po ziemi, jest zdecydowana i świetnie zorganizowana. Wszystko poświęciła karierze. Młodsza siostra Łucja jest jej przeciwieństwem - spontaniczna, wiecznie poszukująca, czasem zagubiona. Spełnia się jako matka. Choć ich życiowe drogi często biegły w odmiennych kierunkach, dziś splatają się podczas najważniejszej podróży. Małgorzata jest nieuleczalnie chora, a Łucja ma ją zawieźć do renomowanej kliniki w Szwajcarii. Każda z nich inaczej widzi cel tej podróży. Dla Małgorzaty ma to być ostatnia droga, chce odejść na własnych warunkach. Z kolei Łucja wierzy, że przekona siostrę do zmiany decyzji i podjęcia walki o życie. Przed nimi czas kłótni, płaczu i śmiechu".

Dla Cieleckiej "Lęk" to film o "decydowaniu o sobie i swoim ciele. Na każdym poziomie". Nieradkiewicz do pracy nad tym projektem wyszła z przekonaniem, że "nie wolno łatwo oceniać cudzego postępowania", że "od moralizatorstwa ważniejsza jest empatia". Z kolei Fabicki traktuję tę opowieść jako film o "lęku przed wolnością, miłością i otwarciem się na drugiego człowieka, a przede wszystkim o lęku największym - przed śmiercią".

Autorką scenariusza "Lęku" jest Monika Sobień-Górska, która do tej pory odnosiła sukcesy pisząc książki spod znaku literatury faktu. Jedną z nich jest biografia Anny Lewandowskiej "Imperium Lewandowska", wydana w tym roku. "Lęk" to jej pełnometrażowy debiut scenariuszowy.

Kinowa data premiery "Lęku" nie została na razie ujawniona. (PAP Life)

 

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic