Informacje

Kryzys w kinie. "Nadchodzi bieda"

Dodano:
Kryzys w kinie. "Nadchodzi bieda"

Zdj. ilustracyjne /Pixabay

Prawie 200 przerwanych produkcji filmowych i pracownicy kin bez środków do życia. Jak oceniają główni rozgrywający branży, powrót do normalności może nam zająć nawet dwa lata - podkreśla środowa "Gazeta Wyborcza".

Powołując się na dane z 22 marca, "Gazeta Wyborcza" podaje, że od początku epidemii koronawirusa w Polsce przerwano łącznie 182 produkcje filmowe. Informacje te - jak wyjaśnia - przesyłają producenci na uruchomiony przez Polski Instytut Sztuki Filmowej adres przerwanezdjecia@pisf.pl.

"Będziemy sukcesywnie odświeżać te dane" - obiecuje cytowany w artykule dyrektor PISF Radosław Śmigulski. Jego zdaniem "sumy opisującej poziom strat, jakie ponosi właśnie polskie kino nie sposób jeszcze przedstawić, tym bardziej, że sytuacja jest dynamiczna".

Dziennik przypomina, że w PISF powołano 16-osobowy zespół ds. kryzysu w kinematografii, w którym zasiadają twórcy, producenci, dystrybutorzy i kiniarze. "Problemy dzielą się na dwie grupy. Jak pomóc tu i teraz oraz jak przygotować rynek na moment, gdy epidemia się skończy. Będziemy wtedy mieli do czynienia z nawarstwieniem zamrożonych premier" - mówi Śmigulski.

Gazeta pisze także o sytuacji kiniarzy, którzy nie mogą zarabiać na wyświetlaniu filmów już powstałych. "Prowadzę duży biznes, aktualnie z przychodami zero. Mamy problem nie tylko z przerwanymi produkcjami, są też kina w budowie i sale w remontach. Wszystko stanęło" - mówi Tomasz Jagiełło, dyrektor generalny sieci kin Helios i członek zespołu ds. kryzysu w kinematografii.

Jego zdaniem w Polsce po epidemii "najszybciej skrzykną się prywatne produkcje komercyjne, które robią filmy mierzące w dwa miliony widzów i które najlepiej płacą". "Kino wróci, ale będzie biednie. Na stabilny system produkujący 50 filmów rocznie przyjdzie nam poczekać dwa lata" - przewiduje Jagiełło.

 • 04:46 2CELLOS Theme from Love Story
 • 04:49 Franz Schubert V Symfonia B-dur (4)
 • 04:57 Miloš Karadaglić , Radiohead Street Spirit (Fade Out)
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 314, Sunday, 5 April 2020
 • 1
  Łukasz Pieprzyk
  Legiony
  Zakończenie
 • 2
  Alan Silvestri
  Forrest Gump
  Suita
 • 3
  Joey Batey
  Wiedźmin
  Toss A Coin To Your Witcher
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2020 RMF Classic