Informacje

Królowa art déco, zafascynowana pięknem i życiem, czyli Tamara Łempicka w RMF Classic

Dodano:
Królowa art déco, zafascynowana pięknem i życiem, czyli Tamara Łempicka w RMF Classic

- Mówiła, że w pokoju pełnym obrazów jej obraz zawsze zwróci uwagę. Ludzie zawsze się przed nim zatrzymają. Chciała być wyjątkowa i była. Powtarzała również: „Nie ma cudów, jest tylko to, co sam stworzysz” – opowiadała o Tamarze Łempickiej jej prawnuczka, Marisa de Lempicka.

Swoją premierę mają właśnie dwie książki: album „Tamara Łempicka” współtworzony przez prawnuczkę artystki i Marię Annę Potocką oraz powieść biograficzna „Łempicka. Tryumf życia” autorstwa Małgorzaty Czyńskiej.  Autorki opowiadały Natalii Grzeszczyk o twórczości i niezwykłym życiu jednej z najsłynniejszych malarek minionego stulecia.

- Była wielowymiarowym człowiekiem, tak samo jak wielowymiarowa jest jej sztuka. Tworzyła całe życie. Ważne, żeby dostrzec w niej nie tylko przedstawicielkę stylu art déco, ale artystkę reprezentującą dwudzieste stulecie. Również kobietę, która przeszła bardzo ważną drogę. Na początku jej życia kobiety nie miały prawa do głosowania, do posiadania konta bankowego, nosiły gorsety, czyli nawet nie mogły swobodnie oddychać! Musiała tak wiele razy zaczynać swoje życie od nowa, wymyślać się na nowo, pracować i tworzyć bez oglądania się za siebie. Jest kobietą swojego stulecia. Bardzo się cieszę, że dzisiaj nawet młodzi ludzie odkrywają ją na nowo, zakochują się w jej obrazach. Tego zawsze chciała, chciała być istotna – mówiła Marisa de Lempicka w RMF Classic.

Jak wyglądało życie Tamary Łempickiej w Warszawie, w carskiej Rosji, wśród bohemy paryskiej i za oceanem? Dlaczego przyjęć organizowanych przez nią w Hollywood nie powstydziłby się Wielki Gatsby? W jakim celu kolekcjonowała diamentowe bransolety? Przy czyjej muzyce malowała całą noc? M.in. na te pytania znajdziecie odpowiedzi w dołączonym nagraniu audycji.

Zapraszamy do słuchania :)

Posłuchaj

 • 04:17 Nigel Hess Ladies in Lavender
 • 04:21 Camille Saint-Saens Karnawał zwierząt (fragmenty)
 • 04:27 Jiri Antonin Benda 8 Symfonia D-Dur (1)
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 342, Sunday, 17 January 2021
 • 1
  John Powell
  Jak wytresować smoka 2
  Dragon Racing
 • 2
  Hildur Guðnadóttir
  Joker
  Bathroom Dance
 • 3
  Harry Gregson-Williams /...
  Mulan
  Loyal Brave True
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2021 RMF Classic