„Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków” – Disney odpowiada na krytykę nowego filmu

Choć premiera aktorskiej wersji „Królewny Śnieżki i siedmiu krasnoludków” zaplanowana została dopiero na 2023 rok, a zdjęcia do tej produkcji nawet jeszcze nie ruszyły, zdążyła się ona już spotkać z krytyką ze strony Petera Dinklage’a („Gra o tron”). Aktora zdenerwował sam pomysł nakręcenia filmu o „siedmiu karłach mieszkających razem w jaskini”, bo jego zdaniem będzie on krzywdzący dla osób dotkniętych karłowatością. Teraz na jego słowa odpowiada studio Disneya.

„Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków” – Disney odpowiada na krytykę nowego filmu
„Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”/kadr z filmu z 1937 roku.PAP/Photoshop

Wypowiedź aktora

„Nie chcę nikogo obrażać, ale trochę obruszyła mnie sytuacja, w której studio chwali się tym, że obsadziło latynoską aktorkę w roli Królewny Śnieżki, a jednocześnie dalej chce opowiedzieć historię jej oraz siedmiu krasnali. Zatrzymajcie się na chwilę i zobaczcie, co robicie. Nie ma to dla mnie żadnego sensu […]. Zrobiłem za mało, by walczyć o nasze prawa? Nie byłem wystarczająco głośny?” – grzmiał aktor znany z roli Tyriona Lannistera w „Grze o tron” w podcaście „WTF”.

Odpowiedź Disneya

Na odpowiedź ze strony studia Disneya aktor nie musiał długo czekać. „Aby uniknąć wzmacniania stereotypów z oryginalnego filmu animowanego, przyjęliśmy inne podejście do tych siedmiu postaci, a także konsultowaliśmy się z członkami społeczności osób niskorosłych. Będziemy mogli powiedzieć więcej na ten temat, gdy po okresie planowania rozpoczniemy proces produkcyjny” – przekazał rzecznik studia Disneya na łamach portalu „The Hollywood Reporter”.

Konsultanci filmowi

Projekt aktorskiej wersji klasycznego filmu z 1937 roku rozwijany jest od trzech lat. Zgodnie z przekazanymi na jej temat informacjami, studio Disneya od początku pracuje nad nowym sposobem zaprezentowania tytułowych krasnoludków. Zaangażowano specjalnych konsultantów podobnie jak w przypadku innych aktorskich wersji klasycznych animacji Disneya takich jak „Aladyn” czy „Mulan”.

W rolach głównych

Królewnę Śnieżkę zagra w nowym filmie Rachel Zegler („West Side Story”), a rola Złej Królowej przypadła w udziale Gal Gadot („Wonder Woman”). Film wyreżyseruje Marc Webb („500 dni miłości”). (PAP Life)

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic