Impreza odbędzie się w Radomiu po raz siódmy. Jak powiedziała podczas wtorkowej konferencji prasowej dyrektor festiwalu Anna Wróblewska, "Kameralne Lato" odróżnia od innych tego typu imprez w Polsce społeczny profil. "To festiwal o mocnym zaangażowaniu społecznym i dużym udziale w przedsięwzięciu służb mundurowych" - podkreśliła dyrektor festiwalu.
Z filmowcami współpracować będą m.in. policjanci. W ramach jednego z festiwalowych konkursów powstaną filmy, które mają promować działania prewencyjne mazowieckiej komendy policji. "Mam nadzieję, że młodzi filmowcy pokażą w komunikatywny i niekonwencjonalny sposób naszą pracę" - podkreśliła rzeczniczka Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu Alicja Śledziona.
Główny konkurs filmowy skierowany jest do studentów i absolwentów szkół filmowych - twórców filmów krótkometrażowych. Nagrodą główną jest Złoty Łucznik; statuetka nawiązuje do pomnika łucznika, który stoi niedaleko znanych przed laty radomskich Zakładów Metalowych "Łucznik". Dla wielu radomian jest on symbolem ich miasta.
Tematyka filmów konkursowych ma zgodnie z profilem festiwalu dotyczyć ważnych zagadnień społecznych. Jury będzie przewodniczył reżyser Janusz Zaorski. Tegoroczną nowością festiwalu jest Konkurs Filmów Niezależnych. O nagrody ubiegać się będą filmy niezależne, amatorskie, stworzone przez reżyserów od wielu lat obecnych w nurcie kina offowego.
Ambasadorka festiwalu, aktorka Anna Mucha podkreślała, że festiwal daje młodym ludziom szansę lepszego poznania sztuki filmowej. Mucha przypomniała, że stałym elementem "Kameralnego Lata" są wykłady twórców filmowych i aktorów, warsztaty z zakresu reżyserii filmowej, pisania scenariuszy, warsztaty operatorskie oraz zajęcia praktyczne dla młodych ludzi.
"Proponujemy młodym ludziom współpracę z profesjonalistami. Obecnie nawet kamerą w telefonie komórkowym można nakręcić dobry film, ale my dajemy pewne podstawy, szansę, by przyjrzeć się, jak powstaje profesjonalny film" - podkreślała Mucha.
Ogólnopolskie Spotkania Filmowe "Kameralne Lato" odbędą się w Radomiu w dniach 6-12 lipca. Główni organizatorzy festiwalu to Filmforum, Komenda Wojewódzka Policji w Radomiu, Instytut Kosmolis - Fundacja Nauki , Kultury i Edukacji.
