Temat filmów konkursowych jest określony bardzo ogólnie - mają one być bezpośrednio związane z przyrodą i szeroko rozumianą ekologią. Nie jest też narzucona forma - może to być dokument, krótka fabuła, czy artystyczna etiuda, filmy kręcone np. telefonem komórkowym, ale też profesjonalną kamerą.
Uczniowski konkurs jest częścią odbywającego się w Łodzi co dwa lata Międzynarodowego Festiwalu Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego - jednego z najważniejszych europejskich wydarzeń w tej filmowej dziedzinie. Tegoroczna, 16. już edycja festiwalu odbędzie się w dniach od 17 do 21 czerwca - poinformowała PAP Joanna Karpińska z biura prasowego festiwalu.
Konkurs dla młodzieży organizowany jest w ramach festiwalu po raz trzeci.
"Zapraszamy młodych twórców, pasjonatów przyrody i ekologii, którzy dopiero zaczynają przygodę z filmem. Wysłaliśmy zaproszenia do szkół, ale nie tylko nauczyciele, również rodzice i opiekunowie mogą przesyłać zgłoszenia prac" - mówi Katarzyna Madaj-Kozłowska, prezes Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi, która jest głównym organizatorem festiwalu.
Filmy powalczą o nagrody w Konkursie Młodzieżowego Filmu Przyrodniczego, a oceniać je będzie jury złożone z profesjonalnych filmowców i znawców filmu przyrodniczego. Wyróżnione i nagrodzone prace pokazane zostaną w czasie imprezy.
Młodzieżowe filmy mogą trwać od 5 do 15 minut. Zgłoszenia i filmy (na płytach DVD) należy przesłać w terminie do 15 maja do WFO w Łodzi.
Podczas czerwcowego festiwalu - obok młodzieżowego i profesjonalnego konkursu filmowego - zaplanowano pokazy i wystawy prezentujące piękno natury, sesje naukowe poświęcone filmowi i przyrodzie, mistrzowskie warsztaty ornitologiczne dla twórców filmowych i edukacyjne wyprawy. Tym razem goście imprezy odwiedzą tereny nadwarciańskie i okolice zalewu Jeziorsko, będące ostoją rzadkich gatunków dzikiego ptactwa.
Głównym organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Filmów Przyrodniczych jest łódzka WFO. To tutaj zrealizowali większość swoich filmów najlepsi polscy filmowcy-przyrodnicy, m.in. Włodzimierz Puchalski, Karol Marczak, Stanisław Kokesz, Barbara i Janusz Czeczowie, Remigiusz Ronikier. Obecnie z WFO współpracują m.in. Jerzy Bezkowski, Roman Dębski, Zbigniew Bączyński.
