Film jest inspirowany głośnym "Kosmosem" Witolda Gombrowicza. To koprodukcja francusko-portugalska. Autorem muzyki do filmu jest Andrzej Korzyński, który już wcześniej współpracował z Żuławskim ("Szamanka", "Wierność").
Byłem naprawdę zaskoczony, kiedy po tych wszystkich latach nieobecności wszedłem na scenę i 2 tys. osób biło mi brawo. Jakby te wszystkie lata samotności nie istniały - mówił Żuławski, nagrodzony za reżyserię "Kosmosu" na prestiżowym festiwalu w Locarno. "Filmem tym nie tylko powrócił, ale również się odrodził. Krytycy na całym świecie zgodnie twierdzą, że reżyser stworzył jeden ze swoich najlepszych filmów" - podkreśla w komunikacie polski dystrybutor "Kosmosu", Bomba Film. Informuje też, że już w maju film zostanie udostępniony na pokazy przedpremierowe.
Kino to jest drzewo. Siedzimy na różnych gałęziach, ale to jest jedno drzewo - mówił w wywiadzie udzielonym kilka lat temu RMF FM Andrzej Żuławski. Pytany, dlaczego przez długi czas nie kręcił, stwierdził: Polska mnie po prostu nie lubi i ta Polska, która mogłaby dać pieniądze na film, ich nie daje. Na szczęście, to tylko kino. RMF24
COSMOS un film de Andrzej Zulawski (bande-annonce) from Leopardo Filmes on Vimeo.