ON AIR
od 07:00 Śniadanie Mistrzów zaprasza: Łukasz Wojtusik

Jan Komasa reżyserem filmu o Dmitriju Szostakowiczu

Ruszają prace nad filmową adaptacją powieści „Zgiełk czasu” autorstwa Juliana Barnesa. Opowiada ona o światowej sławy kompozytorze, Dmitriju Szostakowiczu, a jej akcja rozgrywa się w czasach stalinowskiej Rosji. Autorem scenariusza filmu „The Noise of Time” jest dwukrotny zdobywca Oscara, Christopher Hampton („Niebezpieczne związki”, „Ojciec”). Film reżyseruje twórca nominowanego do Oscara „Bożego Ciała” – Jan Komasa.

Jan Komasa reżyserem filmu o Dmitriju Szostakowiczu
Dymitr Szostakowicz / PAP/CAF-ARCHIWUM

Jednym ze współproducentów widowiska będzie polska firma produkcyjna Aurum Film, która ogłosiła projekt w swoich mediach społecznościowych. „Z dumą i ogromną radością ogłaszamy nasz kolejny międzynarodowy projekt: The Noise of Time! Cieszymy się tym bardziej, że reżyserem filmu jest Jan Komasa, z którym zrealizowaliśmy nominowane do Oscara Boże Ciało. Obraz będzie adaptacją światowego bestsellera Juliana Barnesa, wyróżnionego nagrodą Man Booker Prize for Fiction” – czytamy w poście. Za adaptację tekstu odpowiada dwukrotny zdobywca Oscara, Christopher Hampton ("Niebezpieczne związki", "Ojciec").

W roli Dmitrija Szostakowicza w filmie Komasy wystąpi znany z roli w „Bękartach wojny” August Diehl. Na ekranie towarzyszyć mu będzie nominowana do Oscara Andrea Riseborough, która wcieli się w rolę żony kompozytora, Nity. Zdjęcia do filmu mają ruszyć w 2025 roku. Współproducentami tego projektu są niemiecka firma Zero One Film oraz brytyjska Wildgaze Films.

O nowym filmie Jana Komasy jako pierwszy poinformował portal ScreenDaily. W podanym tam opisie fabuły czytamy, że akcja filmu rozpocznie się w 1936 roku. 30-letni Szostakowicz za sprawą swojej zakazanej opery staje się obiektem gniewu Stalina. Tylko łut szczęścia sprawia, że nie staje się on też ofiarą Wielkiego Terroru. Przez kolejne dziesięciolecia kompozytor zmuszony jest tak tworzyć swoje kompozycje, by nie prowokować sowieckiej władzy, a jednocześnie zachować integralność swojej muzyki. (PAP Life)

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic