Informacje

Jan Englert uhonorowany przez prezydenta Rumena Radewa i sofijską PWSTiF

Dodano:
 Jan Englert uhonorowany przez prezydenta Rumena Radewa i sofijską PWSTiF

fot.PAP/Strefa Gwiazd/Stach Leszczyński

Popularny w Bułgarii wybitny polski aktor, dyrektor Teatru Narodowego w Warszawie Jan Englert otrzymał specjalne wyróżnienie bułgarskiego prezydenta Rumena Radewa i tytuł doctora honoris causa Państwowej Akademii Sztuki Teatralnej i Filmowej (NATFIZ) w Sofii.

Dużą popularność w Bułgarii Englert zawdzięcza udziałowi w kultowym bułgarskim filmie „Dusze stracone” Wyło Radewa (1975).

Film powstał na podstawie powieści Dimityra Dimowa pod tym samym tytułem, poświęconej wojnie domowej w Hiszpanii w latach 30. ubiegłego wieku. Za rolę katolickiego księdza ojca Heredii Englert został wyróżniony nagrodą dla najlepszego aktora na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Warnie w 1975 r.

Od tego czasu bułgarska publiczność śledziła jego karierę, a sam on - jak podkreślił na sobotniej uroczystości z udziałem prezydenta Radewa - nigdy nie stracił kontaktu z bułgarską kulturą i kolegami z tego kraju.

„W ciągu tych dziesięcioleci, które upłynęły od powstania filmu Dusze stracone, w dziwny sposób zachowałem więzi z bułgarską kulturą, nigdy nie rozstałem się z nią, śledzę wszystko, co w niej się dzieje (...). Podczas pracy nad filmem poznałem tak wielu wspaniałych twórców i ludzi, zostałem przyjęty w Bułgarii z sympatią, to jest tak rzadkie, szczególnie w naszych czasach” – powiedział aktor.

Na uroczystości w siedzibie prezydenta Englert poznał kompozytora Mitko Szterewa, autora niezwykle popularnej muzyki do „Dusz straconych”, która nadal jest często odtwarzana w bułgarskim radiu. Sam film ponad 40 lat po powstaniu jest nadal przyjmowany przez publiczność z uznaniem.

Podczas trzydniowej wizyty w Sofii Jan Englert poprowadzi warsztaty dla studentów oraz wykładowców NATFIZ.

Ewgenia Manołowa

 • 10:03 Aram Chaczaturian Gopak ze suity baletowej Gayane
 • 10:09 Mark Orton Fear of the South
 • 10:13 Gheorghe Zamfir The Lonely Shepherd
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 278, Sunday, 14 April 2019
 • 1
  Elton John
  Faworyta
  Skyline Pigeon
 • 2
  Kortez
  Kamerdyner
  Stare drzewa
 • 3
  Lady Gaga / Bradley Cooper
  Narodziny gwiazdy
  Shallow
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2019 RMF Classic