Jakub Kijowski laureatem Nagrody PSC za zdjęcia do "Silent Twins"

Jakub Kijowski został laureatem Nagrody PSC (Polish Society of Cinematographers) w kategorii najlepsze zdjęcia do pełnometrażowego filmu fabularnego za "Silent Twins". Nagrodą za całokształt twórczości uhonorowano Jerzego Zielińskiego, a nagrodą specjalną - Filipa Bajona.

Jakub Kijowski laureatem Nagrody PSC za zdjęcia do "Silent Twins"

Zwycięzców ogłoszono na facebookowym profilu PSC Stowarzyszenia Autorek i Autorów Zdjęć Filmowych. Jak podano, nagrodę w kategorii najlepsze zdjęcia do pełnometrażowego filmu fabularnego otrzymał Jakub Kijowski za "Silent Twins".

Nagroda PSC za całokształt twórczości dla autorów zdjęć "o niezaprzeczalnym wkładzie w sztukę operatorską i kształtowanie wrażliwości wizualnej" trafiła do Jerzego Zielińskiego.

Nagrodą specjalną - przyznawaną twórcom, którzy "w sposób szczególny zasłużyli się sztuce filmowej" - uhonorowano Filipa Bajona.

Za najlepsze zdjęcia do filmu dokumentalnego doceniono Zuzannę Zacharę-Hassairi oraz Wojciecha Staronia ("Pisklaki"), a za zdjęcia do odcinka serialu - Bartłomieja Kaczmarka ("Wielka Woda", odc. 5).

Nagrody PSC są przyznawane polskim autorom zdjęć do filmu polskiego, zagranicznego lub powstałego w koprodukcji, a także zagranicznym autorom zdjęć do filmu polskiego lub koprodukowanego przez polskiego producenta. W przeszłości ich laureatami zostali m.in. Łukasz Żal, Janusz Majewski, Andrzej Jaroszewicz, Michał Englert, Arkadiusz Tomiak oraz Piotr Sobociński jr.

Stowarzyszenie Autorów Zdjęć Filmowych (Polish Society of Cinematographers - PSC) powstało w Polsce w 1994 r. Należą do niego zarówno operatorzy z dużym dorobkiem, jak i młodzi twórcy. Stowarzyszenie zajmuje się reprezentowaniem interesów środowiska, popularyzacją zagadnień związanych ze sztuką operatorską oraz podkreślaniem roli zdjęć w budowaniu filmowej narracji.
Daria Porycka

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic