ON AIR
od 14:00 Kino w roli głównej zaprasza: Magdalena Juszczyk

Historia polskiego pilota w amerykańskich kinach

Od sierpnia "Na zawsze pilot Spitfire'a i Dywizjonu 303", filmowa opowieść o losach zapomnianego bohatera Dywizjonu 303, Aleksa Herbsta, trafi do kin w USA. Premiera zbiegnie się w czasie z 100. rocznicą urodzin tego pilota. Uroczysty pokaz filmu odbędzie się w Los Angeles.

Historia polskiego pilota w amerykańskich kinach
fot.PAP/EPA

Film kręcony w kilkunastu miejscach na świecie, głównie w Stanach Zjednoczonych, opowiada historię kpt. pilota Witolda Aleksandra Herbsta, znanego z walki w polskich dywizjonach 303 i 308 podczas II wojny światowej. Odbył on 141 lotów, głównie na myśliwcach Spitfire. Na podstawie swoich notatek napisał książkę pt. "Podniebna kawaleria", zawierającą osobiste wspomnienia z czasów wojny. Zmarł 25 maja 2017 roku w Seattle, gdzie spędził prawie 30 ostatnich lat swojego życia.

12 sierpnia wypada 100. rocznica urodzin bohatera. Amerykańska premiera zbiegnie się także z 75. rocznicą lądowania aliantów w Normandii i 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej. Dywizjon 303, o czym niewiele się mówi, zajmował się osłoną lądowania aliantów w Normandii. Polscy piloci, wśród nich Herbst, wykonywali nawet po trzy loty tego dnia. Byli świadkami przełomowego momentu wojny.

Od sierpnia "Na zawsze pilot Spitfire'a i Dywizjonu 303" będzie można oglądać w amerykańskich kinach. Uroczysta premiera za oceanem odbędzie się w Los Angeles, a pokazy z udziałem reżysera Sławomira Cioka planowane są także w Nowym Jorku i w wielu innych miastach. Na potrzeby filmu udostępnionych będzie nawet 1200 kin. Będzie to zatem dystrybucja na znacznie większą skalę, niż w przypadku zeszłorocznego fabularnego "Dywizjonu 303" czy jego brytyjskiego konkurenta "Hurricane'a".

"Cieszę się, że potencjał filmu został zauważony w USA, na najbardziej konkurencyjnym rynku świata, gdzie wielką wagę przywiązuje się do sposobu opowiadania historii. Nie każdy dostaje szansę, by tam właśnie zaistnieć i zacząć dystrybucję" - stwierdził reżyser.

Do tej pory film został trzykrotnie nagrodzony. Na festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci w Gdyni otrzymał wyróżnienie za "szczególną umiejętność przekładania historii na język filmowy, za artystyczną pomysłowość, i myślową precyzję w przedstawieniu bohatera, jako człowieka pełnego humoru, żywej inteligencji i rycerskiego ducha". Na Fly Film Festivalu w Warszawie był to najlepszy film dokumentalny, a na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Historycznych "Poza czasem" w Kijowie triumfował w kategorii najlepszy scenariusz. (PAP Life)

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic