Gwiazdami festiwalu w Karlowych Warach będą m.in. Dustin Hoffman i Juliette Binoche

Głównymi zagranicznymi gwiazdą festiwalu filmowego w Karlowych Warach (KVIFF) będzie Dustin Hoffman i Juliette Binoche. Już po raz trzeci pojawi się Harvey Keitel. Będą też operator Robert Richardson oraz aktor i muzyk Kevin Bacon. Organizatorzy poinformowali o gościach festiwalu we wtorek.

Gwiazdami festiwalu w Karlowych Warach będą m.in. Dustin Hoffman i Juliette Binoche
Juliette Binoche /MOHAMMED BADRA/ PAP/EPA

Festiwal, który w tym roku obchodzi 80-lecie powstania, odbywać się będzie uzdrowisku na zachodzie Czech od 3 do 11 lipca. Hoffman, o którego udział w festiwalu organizatorzy zabiegali od lat, będzie gościem na inauguracji KVIFF. W tej samej roli do Warów przyjedzie Juliett Binoche.

Hoffman - dwukrotny laureat Oscara - zwrócił na siebie uwagę już swoją pierwszą główną rolą filmową w filmie „Absolwent” z 1967 roku. Film, który wpłynął na kształt kina, zostanie pokazany w Karlowych Warach na życzenie aktora. Binoche, jedna z najbardziej charakterystycznych twarzy francuskiej kinematografii, kojarzona jest z trylogią „Trzy kolory” Krzysztofa Kieślowskiego. W Karlowych Warach laureatka Oscara, Cezara i czterech Europejskich Nagród Filmowych, odbierze Kryształowy Globus za wkład w światową kinematografię i zaprezentuje między innymi film Krzysztofa Kieślowskiego „Trzy kolory: Niebieski”.

Kolejnym gościem ceremonii otwarcia festiwalu będzie amerykański aktor Jeffrey Wright, który współpracował z Jimem Jarmuschem, Oliverem Stonem oraz wielokrotnie z Wesem Andersonem. W Karlowych Warach osobiście zaprezentuje dramat biograficzny „Basquiat - taniec ze śmiercią” o amerykańskim malarzu o haitańskich korzeniach. Tytułowa rola zapoczątkowała filmową karierę Wrighta.

Podobnie jak Wright, który w Warach był już wcześniej, już po raz trzeci na festiwalu będzie obecny Harvey Keitel. Ostatnio zaprezentował na festiwalu, jedenaście lat temu, ówczesną nowość – film Paola Sorrentino „Młodość”. Teraz zaprezentuje film gangsterski „Ulice nędzy”, nakręcony w latach siedemdziesiątych przez Martina Scorsese.

Podczas sześćdziesiątej edycji festiwalu w Karlowych Warach do grona laureatów Kryształowego Globu dołączy również amerykański operator Robert Richardson. Na festiwalu wraz z czeską dokumentalistką, a także operatorką Janą Hojdovą premierowo zaprezentuje swój dokumentalny portret „Robert Richardson: The White Devil”.

Zaproszenie przyjęła również rodzina filmowców w składzie: Kevin Bacon, Kyra Sedgwick oraz ich dzieci, Travis i Sosie. Wszyscy są aktorami, zajmują się reżyserią lub produkcją, a Kevin jest dodatkowo muzykiem. Na tegorocznym festiwalu będą promować komedię grozy, „Film rodzinny”, w której wszyscy brali udział.

Już wcześniej organizatorzy festiwalu poinformowali, że Nagrodę Prezydenta KVIFF podczas 60. edycji odbiorą: aktorka Magda Vaszaryova; amerykańska reżyserka, scenarzystka i aktorka Maggie Gyllenhaal oraz amerykański aktor teatralny i filmowy Jesse Eisenberg.

W ramach jubileuszowej edycji widzowie będą mogli zapoznać się z ponad stu trzydziestoma pełnometrażowymi filmami fabularnymi i dokumentalnymi. Ponieważ Festiwal obchodzi w tym roku osiemdziesiątą rocznicę powstania przygotowana zostanie retrospektywa historii kinematografii, prezentująca dwadzieścia wybranych filmów z poprzednich edycji.

Piotr Górecki

PAP