Nagrody 40. Opolskich Konfrontacji Teatralnych Klasyka Polska, które trwały od 16 kwietnia, przyznane zostały w nocy z poniedziałku na wtorek. Siedem konkursowych przedstawień oceniało jury w składzie: Piotr Kruszczyński (reżyser), Paweł Soszyński (antropolog teatru) i Marcin Cecko (dramaturg).
Kruszczyński, uzasadniając werdykt dotyczący sztuki "Nie-Boska komedia. Wszystko powiem Bogu" mówił dziennikarzom, że spektakl ten wydał się jury "w pewnych aspektach najbardziej wartościowy na tym festiwalu". "Myślę tu przede wszystkim o podejściu do klasyki w sposób bardzo odważny i bardzo twórczy, interpretujący tę klasykę w kontekście naszych czasów, w kontekście tego, co dziś dzieje się na świecie, za naszymi oknami, w naszym społeczeństwie" - tłumaczył reżyser.
Nagrodę za - jak określiło jury - "bezkompromisowy antyteatr i akt teatralnego nieposłuszeństwa" przyznano sztuce "Wesele na podstawie Wesela" w reż. Cezarego Tomaszewskiego Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. "Jako jury wspólnie uznaliśmy, że warto nagrodzić to przedstawienie właśnie za bardzo, bardzo odważne - nazwaliśmy to nawet antyteatralne - podejście do klasycznego tematu" - dodał Kruszczyński.
Laury aktorskie otrzymali Mariusz Kiljan - ks. Piotr z III części "Dziadów" w reż. Michała Zadary Teatru Polskiego we Wrocławiu oraz - jak podało jury - "za rolę epizodyczną" Ewa Skibińska, czyli Pani Rollison z tej samej sztuki. Za scenografię i kostiumy do "Wesele na podstawie Wesela" docenieni zostali z kolei Agnieszka Klepacka i Maciek Chorąży.
W Opolu w ramach 40. Opolskich Konfrontacji Teatralnych Klasyka Polska można było też zobaczyć takie sztuki jak "Ich czworo" Gabrieli Zapolskiej Teatru im. Stefana Jaracza z Łodzi w reż. Małgorzaty Bogajewskiej; "Balladynę" Juliusza Słowackiego Teatru im. Wandy Siemaszkowej z Rzeszowa w reż. Radosława Rychcika; "Traktat o manekinach" według fragmentów "Sklepów cynamonowych" Brunona Schulza Teatru Wierszalin z Supraśla w reż. Piotra Tomaszuka oraz spektakl "Wychowanka" Aleksandra Fredry w reż. Michała Zadary, przygotowany w koprodukcji Teatru Powszechnego z Warszawy, Centrali oraz Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego.
Wśród imprez towarzyszących konfrontacjom zaplanowano także przedstawienie pt. "Ślub" Witolda Gombrowicza, przygotowane w ramach dyplomu młodych aktorów Szkoły Filmowej w Łodzi w reż. Waldemara Zawodzińskiego.
Spektaklom w Teatrze im. Kochanowskiego towarzyszyły dwie wystawy. Pierwsza była przeglądem plakatów teatralnych; druga poświęcona została właśnie opolskim konfrontacjom.
Na początku konfrontacji odbyły się także rocznicowe uroczystości z okazji "urodzin" imprezy oraz 40-lecia opolskiego teatru. Aktorom i pracownikom opolskiego teatru wręczono odznaczenia "Za Zasługi dla Województwa Opolskiego", za zasługi dla miasta Opola, i za 20, 25 i 35 lat pracy na scenie. Natomiast decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką "Zasłużony dla Kultury Polskiej" uhonorowano dwie aktorki opolskiego teatru: Grażynę Misiorowską i Judytę Paradzińską.
Opolskie Konfrontacje Teatralne są kontynuacją zapoczątkowanych w 1975 r. dorocznych konfrontacji dorobku artystycznego teatrów w dziedzinie klasyki polskiej. Jak informuje na swojej stronie internetowej opolski teatr, "to wydarzenie o wielkich tradycjach, jedyny w Polsce festiwal o charakterze monograficznym, uznawany za jeden z najważniejszych festiwali teatralnych w Polsce".
