Informacje

Gdzie w Wiedniu zjemy oryginalny tort Sachera?

Dodano:
Gdzie w Wiedniu zjemy oryginalny tort Sachera?

fot.PAP/EPA

Tort Sachera (Sachertorte) przez wielu określany jest mianem "króla deserów". Czekoladowy smakołyk przekładany morelową konfiturą warto skosztować tam, gdzie wykonuje się go według oryginalnej receptury - w wiedeńskiej kawiarni Sacher.

Przenieśmy się do roku 1832. Na dworze sławnego austriackiego polityka i dyplomaty, księcia Metternicha, zaniemógł kucharz. Sytuację miał uratować 16-letni Franz Sacher. To on miał przygotować deser dla kilku ważnych gości. Adept sztuki kulinarnej miał do dyspozycji trochę mąki, kilka jajek i gorzką czekoladę. Z tych składników Franz przygotował czekoladowy biszkopt, który polał resztką roztopionej czekolady. Pierwotny czekoladowy tort w późniejszych latach przełożono jeszcze morelową konfiturą.

Z czasem cukiernik otworzył w Wiedniu delikatesy z winiarnią. A rodzinną tradycję kontynuował jego najstarszy syn Eduard. Był on cukiernikiem, a jego marzeniem było posiadanie eleganckiego hotelu, podobnego do tych, które widział w Paryżu i Londynie. W Wiedniu Eduard Sacher był uczniem w znanej piekarni i czekoladziarni Demel. Tam też ostatecznie dopracował oryginalny przepis swego ojca. W 1876 roku Eduard otworzył własny hotel z restauracją w pobliżu wiedeńskiej opery. Serwowany tam tort Sachera stał się wizytówką firmy i zyskał światowa sławę.

W kawiarni Sacher, która mieści się w hotelu o tym samym imieniu, legendarny tort produkuje się w liczbie 350 tys. sztuk rocznie. Ciasto najlepiej smakuje w towarzystwie bitej śmietany i cappuccino. W kawiarni można też kupić pralinki, babki piaskowe, a także cygara i szampana. Wszystkie produkty są pięknie zapakowane. Goście lokalu mają do dyspozycji dwie małe, eleganckie sale z niewielkimi stolikami.

Najpilniej cukiernicy strzegą przepisu na oryginalny tort Sachera. Co warte nadmienienia, tort był przedmiotem procesu sądowego, w sporze pomiędzy hotelem a cukiernią Demel. W latach 1953-1962 trwała batalia o to, kto ma prawo używania nazwy "Oryginalny tort Sachera". Ostatecznie, sąd orzekł, że wyłączne prawo do tej nazwy ma hotel Sacher. (PAP Life)

 • 08:16 Lisa Gerrard, Hans Zimmer Now We Are Free
 • 08:23 Georges Bizet Carmen (Overture)
 • 08:26 Wolfgang Amadeusz Mozart Serenada Haffnerowska (1)
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 307, Sunday, 16 February 2020
 • 1
  Joey Batey
  Wiedźmin
  Toss A Coin To Your Witcher
 • 2
  Michał Lorenc
  Psy
  Kołysanka
 • 3
  Hildur Guðnadóttir
  Joker
  Bathroom Dance
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2020 RMF Classic