ON AIR
od 18:00 Filmowa Historia Świata zaprasza: Dariusz Stańczuk

Francja wycofuje swoje dzieła sztuki z wystawy na Kremlu

Początkiem marca w kremlowskim muzeum miała odbyć się wystawa „Pojedynek: od próby walki do szlachetnej zbrodni”. Została jednak przełożona z uwagi na to, że francuskie instytucje kulturalne podjęły decyzję o wycofaniu się z oferty wypożyczenia dzieł sztuki na tę wystawę. Podobnie postąpiły inne kraje.

Francja wycofuje swoje dzieła sztuki z wystawy na Kremlu
Fot. Francuska minister kultury Roselyne Bachelot/CHRISTOPHE PETIT TESSONPAP/EPA

“Muzea Kremla moskiewskiego informują o przesunięciu wystawy „Pojedynek: od próby walki do szlachetnej zbrodni”, której otwarcie planowano na 4 marca 2022 r. Trzon projektu stanowią eksponaty z muzeów europejskich, które zostały zmuszone do wycofania ich przed upływem terminu, ze względu na sytuację geopolityczną.

Muzea Kremla moskiewskiego pracują obecnie nad realizacją wystawy bez udziału Europy i wyrażają szczerą wdzięczność rosyjskiej społeczności muzealnej za pomoc w obecnej trudnej sytuacji” - czytamy w oficjalnym komunikacie muzeum kremlowskiego.

Tymczasem, jak podaje serwis Artnews, idąc w ślady Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Austrii, które już wcześniej wycofały się z oferty wypożyczenia dzieł sztuki na wystawę na Kremlu, swoją współpracę odwołała też Francja, której wkład w wystawę był największy. Mowa bowiem o 15 dziełach sztuki pochodzących z najbardziej prestiżowych instytucji kultury, w tym z Luwru, Wersalu i Francuskiej Biblioteki Narodowej. Swoją decyzję Francja ogłosiła dzień po nieformalnym spotkaniu europejskich ministrów odpowiedzialnych za kulturę i media.

Francuska minister kultury Roselyne Bachelot w komentarzu dla “Le Monde” powiedziała, że udział Francji w kremlowskiej wystawie mógłby zostać potraktowany jako rozdźwięk pomiędzy stanowiskami krajów europejskich, jednak korespondencja z Muzeum Kremla pozostała „serdeczna” i „bez jakiejkolwiek jawnej wrogości”.

Poświęcona kulturze pojedynków w XVI i XVII wieku wystawa miała trwać do 16 czerwca. Rozmowy między Moskwą a instytucjami europejskimi rozpoczęły się na początku 2020 roku, a umowy dotyczące wypożyczenia dzieł sztuki sfinalizowano w lutym ubiegłego roku. Luwr miał wypożyczyć sześć obiektów, w tym obraz z pracowni Jeana Cloueta i parę pistoletów z herbem Francji. Z Wersalu już pojechały do Rosji dwa obrazy autorstwa Philippe de Champaigne, przedstawiające odpowiednio XVI-wiecznego francuskiego duchownego kardynała Richelieu i kardynała Mazarina. Dzieła te prawdopodobnie zwrócone zostaną do ambasady francuskiej w Moskwie, bo obecnie ich transport do Francji jest utrudniony.

Żródło:PAP Life

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic