Informacje

Film ze słynną sceną striptizu Sophii Loren ma 75 lat

Dodano:
Film ze słynną sceną striptizu Sophii Loren ma 75 lat

Włoska aktorka, Sophia Loren 75 lat temu zagrała w filmie "Wczoraj, dziś i jutro", ucieleśniając trzy osobowości. Scena striptizu w wykonaniu gwiazdy dziś uchodzi za kultową.

W 1963 roku sama Sophia Loren wcieliła się w trzy osobowości w filmie "Wczoraj, dziś i jutro". Adeline, szmuglerka mieszkająca w Neapolu, Anna, bezrobotna mieszkanka Mediolanu i Mara, młoda rzymska prostytutka. Kreując tę ostatnią postać zagrała w najbardziej zmysłowej scenie filmu, wykonując striptiz, który nosi dziś miano kultowego. Bo jej koci wygląd i bezczelne piękno na ekranie wciąż elektryzują widzów, oglądających film, wyreżyserowany przez Vittorio De Sicę. Obraz ten został nagrodzony Oscarem w 1964 roku, jako najlepszy film zagraniczny.

Jako nastolatka wzięła udział w konkursie piękności. Zauważył ją tam producent filmowy Carlo Ponti, którego poślubiła i który pokierował jej karierą. W latach 50. zaczęła grać w filmach, zarówno włoskich jak i amerykańskich. Światowy rozgłos i uznanie przyniosła jej rola w "Matce i córce", za którą uzyskała wiele nagród, m.in. Złotą Palmę i Oscara.

Z miłości do mężczyzny zgodziła się na bigamię (meksykański rozwód Pontiego był we Włoszech nieważny), odrzucając oświadczyny Carry'ego Granta. Występowała w filmach różnorodnych gatunkowo, u boku największych ówczesnych amerykańskich gwiazd. Za rolę w "Małżeństwie po włosku" została ponownie nominowana do Oscara, nie zdobywając jednak statuetki.

Z powodzeniem występowała w filmach jeszcze w latach 70. Choć dekadę później grała o wiele mniej, to nadal była aktywna zawodowo. W wieku 72 lat Sophia Loren wzięła udział w sesji dla kultowego kalendarza Pirelli. W 1991 roku dostała honorowego Oscara, a trzy lata później znów zalśniła na dużym ekranie rolą w "Pret-a-Porter". Jest uważana za ikonę kina lat 50. i 60. (PAP Life)  

 • 01:49 Joaquin Rodrigo Concierto de Aranjuez
 • 02:00 Johannes Brahms Hungarian Dance No.7
 • 02:02 Kompozytor nieznany Folias criollas
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 266, niedziela, 20 stycznia 2019
 • 1
  Marcin Masecki / Joanna Kulig
  Zimna wojna
  Dwa serduszka
 • 2
  Michał Lorenc
  Psy
  Kołysanka
 • 3
  Kortez
  Kamerdyner
  Stare drzewa
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2019 RMF Classic