ON AIR
od 18:00 Lista Przebojów Muzyki Filmowej zaprasza: Jadwiga Polus

Film „Mistrz” z Piotrem Głowackim powalczy o Złoty Glob

Polski film opowiadający o Tadeuszu „Teddym” Pietrzykowskim, o legendarnym pięściarzu, który trafił do obozu Auschwitz, znalazł się na liście tytułów, które ubiegają się o nominację do Złotego Globu w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. „Mistrz” w reżyserii Macieja Barczewskiego z Piotrem Głowackim w roli głównej to jedna z najgłośniejszych premier tego roku. W kinach obejrzało ją już ponad 200 tysięcy widzów.

Film „Mistrz” z Piotrem Głowackim powalczy o Złoty Glob
Piotr Głowacki, fot. PAP/Adam Warżawa

Akcja filmu „Mistrz” rozgrywa się w początkowym okresie funkcjonowania niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Wśród więźniów, którzy trafiają do niego w pierwszym transporcie w 1940 roku jest przedwojenny mistrz Warszawy w wadze koguciej Tadeusz „Teddy” Pietrzykowski. Wieść o tym, że więzień 77, bo takim numerem został oznaczony, to słynny bokser, szybko się rozchodzi i to nie tylko wśród więźniów. Niemcy chcą oglądać go w ringu, więc aranżują walki. W czasie swojego trzyletniego pobytu za drutami Auschwitz „Teddy” stoczył kilkadziesiąt zwycięskich pojedynków. Ich stawką było jego życie. Dla współwięźniów stał się symbolem nadziei na przetrwanie i pokonanie nazistowskiego terroru.

Tytułową rolę w filmie „Mistrz" zagrał Piotr Głowacki. Oprócz niego w obsadzie znaleźli się też m.in. Grzegorz Małecki, Marcin Bosak, Marian Dziędziel, Piotr Witkowski, Rafał Zawierucha, Marcin Czarnik i Jan Szydłowski.

„Mistrz” jest pełnometrażowym debiutem fabularnym Macieja Barczewskiego, który jest też autorem scenariusza do tego filmu. Za zdjęcia odpowiada Witold Płóciennik, scenografię przygotowała Ewa Skoczkowska, a autorem muzyki jest Bartosz Chajdecki. Producentami obrazu są Krzysztof Szpetmański i Leszek Starzyński z Iron Films, a koproducentami Telewizja Polska, Cavatina GW, Hardkop oraz Moovi.

O tym, czy filmowa opowieść o Tadeuszu „Teddym” Pietrzykowskim dostanie nominację, dowiemy się 13 grudnia, kiedy zostaną ogłoszone nominacje do Złotych Globów. Ceremonia wręczenia tych nagród odbędzie się 9 stycznia 2022. (PAP Life)