ON AIR
od 10:00 Wakacyjny Atlas Polski zaprasza: Marta Kubala

Festiwal filmowy w San Sebastian rezygnuje z podziału nagród aktorskich ze względu na płeć

W dniach od 17 do 25 września tego roku w hiszpańskim San Sebastian odbędzie się 69. edycja miejscowego festiwalu filmowego. Podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez dyrektora festiwalu, Jose Luisa Rebordinosa, poinformowano, że w tegorocznej edycji festiwalu nagrody aktorskie nie zostaną podzielone ze względu na płeć.

Festiwal filmowy w San Sebastian rezygnuje z podziału nagród aktorskich ze względu na płeć
fot.PAP/EPA/Javier Etxezarreta

W myśl ogłoszenia dyrektora festiwalu, podczas 69. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w San Sebastian nie zostaną wręczone nagrody – Srebrne Muszle – dla najlepszych aktorów oraz najlepszych aktorek. Zastąpi je Srebrna Muszla za najlepszy występ pierwszoplanowy oraz Srebrna Muszla za najlepszy występ drugoplanowy.

„Zmiana wynika z przekonania, że płeć, będąca konstruktem społecznym i politycznym, nie będzie już kryterium, którym będziemy się kierować w przyznawaniu nagród. Nie będziemy więc rozróżniać występów aktorskich. Jedynym kryterium dla festiwalowego jury będzie to czy dany występ był dobry, czy zły. Dlatego też zdecydowaliśmy się podążyć do ścieżki, którą już podążają nasi przyjaciele na festiwalu filmowym w Berlinie” – tłumaczy Rebordinos.

„Żyjemy w czasach zmian i podejmowania decyzji. Uważnie śledzimy trwające obecnie debaty ruchu feministycznego dotyczące tej i wielu innych kwestii. Nie mamy żadnych pewności, ale posiadamy chęci do tego, by dalej ewoluować i pomagać zbudować sprawiedliwsze i bardziej równe społeczeństwo” – kończy dyrektor.

Tegoroczna edycja festiwalu w San Sebastian odbędzie się częściowo wirtualnie. Ograniczona zostanie liczba widzów mogących śledzić festiwal w miejscowych kinach i nie zostaną zorganizowane żadne przyjęcia na otwarcie i zamknięcie festiwalu. W jego trakcie odbędzie się zapowiada na ubiegły rok retrospektywa zatytułowana: „Kwiaty w piekle: Złota era koreańskiego kina”.

Twarzą zaprezentowanego podczas konferencji Rebordinosa plakatu tegorocznego festiwalu filmowego w San Sebastian jest Sigourney Weaver. „Festiwal ma przyjemność i zaszczyt ogłosić, że twarzą jego 69. edycji będzie Sigourney Weaver. To wyjątkowa aktorka uwielbiana przez widzów, która błyszczy w całej gamie gatunków filmowych, tworząc postaci, które stanowią uniwersalną część wizerunku kina” – tłumaczy dyrektor festiwalu. (PAP Life)