ON AIR
od 07:00 Śniadanie Mistrzów zaprasza: Łukasz Wojtusik

Elon Musk zapowiedział, że jego firma w przyszłym roku wszczepi pierwszym ludziom mikroprocesory mózgowe

Amerykański multimiliarder nie tylko produkuje elektryczne samochody marki Tesla i rakiety kosmiczne pod marką SpaceX. Jest także współzałożycielem firmy neurotechnologicznej Neuralink, a ta od kilku lat opracowuje chipy, które mają usprawnić pracę mózgu. Wpływowy biznesmen stwierdził, że po eksperymentach na świniach i małpach, właśnie przyszedł czas na człowieka.

Elon Musk zapowiedział, że jego firma w przyszłym roku wszczepi pierwszym ludziom mikroprocesory mózgowe
Elon Musk/PAP/EPA

W Neuralink pracuje się nad rozwiązaniem, które sprawi, że człowiek skomunikuje się z urządzeniami technicznymi, wydając im polecenia prosto z głowy. Z drugiej strony, przy użyciu komputera, można by „przeprogramować” mózg człowieka w sytuacji, gdy jest uszkodzony.

„Mam nadzieję, że już w przyszłym roku chip pojawi się u pierwszych ludzi, którzy będą mieli poważne urazy rdzenia kręgowego” - powiedział w tym tygodniu Musk, podczas szczytu CEO Council Summit, organizowanego przez „The Wall Street Journal”.

Biznesmen oględnie wspomniał, że obecnie trwają eksperymenty na małpach. Te zapowiedział już pod koniec ubiegłego roku, prezentując działanie neurochipa na świni. Musk wyjaśnił wówczas, że implant komunikuje się z komórkami mózgowymi za pomocą 1024 cienkich elektrod. Sygnały transmitowane są do komputera poprzez łącze bluetooth. I dodał, że firma nadal poszukuje rozwiązania, w którym można będzie użyć innej technologii w celu zwiększenia liczby przekazywanych danych.

Czy jego firma Neuralink pokonała te ograniczenia? Tego nie ujawnił. (PAP Life)