Dziewięć niezależnych filmów w konkursie głównym PKO Off Camera

Dziewięć niezależnych filmów fabularnych z całego świata zostanie pokazanych w konkursie głównym "Wytyczanie drogi" 8. Festiwalu PKO Off Camera w Krakowie. O nagrodę w wysokości 100 tys. dolarów powalczą obrazy doceniane na światowych festiwalach filmowych.

Jak podkreśliła rzecznik festiwalu Alicja Myśliwiec, publiczność krakowskiego festiwalu jako pierwsza zobaczy filmy młodych reżyserów, które zostały zauważone na największych festiwalach filmowych: w Berlinie, Sundance czy San Sebastian.

Konkurs "Wytyczanie Drogi" adresowany jest do reżyserów stawiających pierwsze kroki w kinematografii. Mogą oni zgłaszać swój pierwszy bądź drugi pełnometrażowy film. Obrazy oceni międzynarodowe jury, któremu w tym roku przewodniczy polski operator Sławomir Idziak. Wśród jurorów znaleźli się też Ellen Lewis, Phyllida Lloyd i Gabriel Byrne.

W konkursie pokazany będzie "Appropriate Behavior", pełnometrażowy debiut Desiree Akhavan, znanej szerszej publiczności z najnowszego sezonu serialu "Dziewczyny". Film został nagrodzony podczas festiwalu w San Diego. Kolejny tytuł - "71" Yanna Demange'a opowiada o północnoirlandzkim konflikcie pomiędzy katolikami a protestantami. Zdobył on nagrody na festiwalach w Atenach i Berlinie.

Reżyserką "Fidelio, Alice's Odyssey" jest Lucie Borleteau. Pokazuje życie inżynier, jedynej kobiety na statku dalekomorskim. Film otrzymał nagrody na festiwalu w Locarno (Najlepsza Aktorka - Ariane Labed) oraz w Palm Springs.

"Bridgend" to debiut fabularny nagradzanego dokumentalisty Jeppe Ronde, zainspirowany wydarzeniami w małym walijskim mieście Bridgend, gdzie w ostatnich latach blisko 80 osób, głównie nastolatków, popełniło samobójstwo. Akcja debiutanckiego filmu "Ixcanul" w reżyserii Jayro Bustamante rozgrywa się w Gwatemali, w środowisku plemienia Majów Kaqchikel, którzy żyją u podnóża aktywnego wulkanu. Film otrzymał nagrodę im. Alfreda Bauera na festiwalu w Berlinie.

Polskę reprezentuje "Kebab i Horoskop" Grzegorza Jaroszuka, uznany za najlepszy pełnometrażowy debiut podczas londyńskiego festiwalu Raindance. Reżyser "Key House Mirror" Michael Noer sięga po surową realistyczną stylistykę i opowiada historię starszych ludzi, którzy odnajdują miłość w domu opieki.

"Magical Girl" Carlosa Vermuta opowiada o Barbarze, kobiecie z mroczną przeszłością, która nie może poradzić sobie z problemami psychicznymi. Film został nagrodzony na festiwalu w San Sebastian. W "Sworn Virgin" debiutantka Laura Bispuri stawia pytania o tożsamość: płciową, seksualną, emocjonalną.

8 edycja Festiwalu PKO Off Camera odbędzie w dniach 1-10 maja w Krakowie. W drugim jego najważniejszym konkursie - polskich filmów fabularnych - wystartuje 10 krajowych produkcji z ostatniego roku. Na program festiwalu złożą się także cykle poświęcone najciekawszym produkcjom z całego świata - od Korei Południowej przez Danię, Francję, Niemcy po Stany Zjednoczone.

Na tegorocznym PKO Off Camera zaplanowano różnorodne sekcje tematyczne. Filmy, które znalazły się w centrum zainteresowania krytyków i publiczności największych festiwali świata, zostaną pokazane w sekcji "Odkrycia: Best of Fests". Będzie ona miała dwie odsłony - klasyczną, obejmującą tytuły, które będą pokazywane w Krakowie premierowo i wybór spośród festiwalowych hitów, które można było już obejrzeć w naszym kraju.

W sekcji "Nadrabianie zaległości" zaprezentowane zostaną uznane i wielokrotnie nagradzane na świecie produkcje, które nie trafiły do polskiej dystrybucji kinowej. Sekcja "Screening Fashion - Moda na ekranie" skupi się na filmach poświęconych kulisom świata mody, a sekcja "Głośne obrazy" przybliży jedne z najbardziej oryginalnych obrazów o tematyce muzycznej ostatnich lat. Dotychczas nie doczekały się one dystrybucji w Polsce.

Podczas Off Camera pokazane będą filmy, które podejmują problematykę starzenia się i wkraczania w kolejne etapy życia w sposób niekonwencjonalny. Zgromadzone zostaną one w sekcji "Wiekowo (nie)adekwatni".

Ważną częścią festiwalu jest Off Camera Pro Industry - program wydarzeń branżowych skierowany do profesjonalistów. W kameralnym gronie pod okiem profesjonalistów z całego świata polska branża będzie pracować nad autorskimi projektami.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic