Informacje

Dzień w Londynie

Dodano:
Dzień w Londynie

fot.PAP/EPA

Wakacje to czas, kiedy chętniej podróżujemy. Jednak na zwiedzanie świata nie trzeba poświęcać całego urlopu. Jak przekonuje przewodnik po Londynie, Adam Dylewski, stolicę Anglii - w tym: Trafalgar Square, Buckingham Palace czy Big Bena - można poznać już w jeden dzień!

"Londyn to nadzwyczajne, z niczym nieporównywalne miejsce. O jego pozycji na naszej plancie każdy wie - jest jednym z niewielu miast, które mogłyby kandydować do rangi stolicy Ziemi. Wielkie centrum polityczne, kulturalne, naukowe. Wielomilionowy organizm, w którym na co dzień rozbrzmiewa 200 języków. Stolica Wielkiej Brytanii, stolica Anglii" - tak "wycieczkę" po Londynie zaczyna Adam Dylewski, współautor przewodnika po Londynie.

Trudno się z nim nie zgodzić - tym bardziej, kiedy doda się do tego fakt, iż Londyn zamieszkuje rodzina królewska, z królową Elżbietą II na czele. Losy zwłaszcza jej wnucząt, księcia Williama oraz Harry'ego oraz ich małżonek, księżnej Kate oraz Meghan, a także ich dzieci śledzą nie tylko Brytyjczycy.

Dylewski zwiedzanie kraju nad Tamizą radzi zacząć od tętniącego życiem, najsłynniejszego placu Londynu, który zachwyca wspaniałymi zabytkami. Przy Trafalgar Square wznosi się National Gallery. "Centralną część zajmuje kolumna Nelsona. Plac zdobią także pomniki, kościół św. Marcina oraz fontanny" - wylicza.

Następnie The Mall, a więc reprezentacyjna aleja w centralnym Londynie, która łączy Trafalgar Square z Buckingham Palace. "Ten niezwykle elegancki trakt ma czerwoną barwę - kojarzy się z czerwonym dywanem" - opisuje autor.

Wreszcie Buckingham Palace, którego - jak przekonuje Dylewski - nie można pominąć podczas oglądania Londynu. Co ciekawe, o godzinie 11.30 lokalnego czasu (na miejscu wskazówki zegara należy przestawić o godzinę do tyłu) przed pałacem odbywa się uroczysta zmiana warty. "Warto zwiedzić Queen's Gallery z dziełami wielkich mistrzów, a także stajnie królewskie" - poleca.

Po drodze watro też wstąpić do Westminster Abbey. Dylewski przypomina, że w tej jednej z trzech najważniejszych anglikańskich świątyń Londynu koronowano prawie wszystkich angielskich monarchów. A jak wiadomo, Wielka Brytania nieodłącznie kojarzy się z rodziną królewską.

Kolejno na mapie warto "odhaczyć" Houses of Parliament. "Neogotycki pałac, w którym obradują obie izby parlamentu, mieści ponad tysiąc pomieszczeń. Jedną z największych atrakcji tego miejsca jest słynny Big Ben" - zachęca autor.

Przy Whitehall, a więc alei prowadzącej z Parlamentu na Trafalgar Square, siedziby mają najważniejsze instytucje państwowe. "Warto skręcić w odchodzącą od niej Downing Street z siedzibą premiera pod numerem 10" - radzi.

Na koniec zwiedzania warto wybrać Victoria Embankment Gardens. Jak podpowiada Dylewski, park ten od połowy kwietnia do końca sierpnia otwarty jest do godz. 21.30. (PAP Life)

 • 22:34 Johann Gottlieb Janitsch Quadro sonata in B-flat major for traverso, oboe, viola and b.c, op.VI (3)
 • 22:40 Wojciech Kilar Portrait of a Lady - Epilog
 • 22:46 Benjamin Wallfisch New World Coming
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 325, Sunday, 28 June 2020
 • 1
  Harry Gregson-Williams /...
  Mulan
  Loyal Brave True
 • 2
  Alan Silvestri
  Forrest Gump
  Suita
 • 3
  Hans Zimmer / Lisa Gerrard
  Gladiator
  Now We Are Free
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2020 RMF Classic