Informacje

Dustin Hoffman świętuje 82. urodziny

Dodano:
Dustin Hoffman świętuje 82. urodziny

fot.PAP/Abaca

Pięciokrotnie nominowany i dwukrotnie nagrodzony Oscarem Dustin Hoffman w czwartek świętuje 82. urodziny. Amerykański aktor znany jest m.in. jako tytułowy "Absolwent", za rolę którego dostał Złotego Globa i jedną z pięciu nominacji do Oscara.

Dustin Lee Hoffman urodził się 8 sierpnia 1937 r. w Los Angeles. Zanim został aktorem, reżyserem i producentem filmowym, uczęszczał do szkoły średniej, Los Angeles High School, którą ukończył w 1955 r. Rok później zrezygnował z edukacji w Santa Monica City College. Natomiast w 1958 r. wstąpił do Pasadena Playhouse w Pasadenie.

Już dwa lata później debiutował w sztuce "Tak jest dla bardzo młodego człowieka" na scenie Sarah Lawrence College, a rok później wystąpił na Broadwayu! Później szkolił się jeszcze w słynnym nowojorskim Actors Studio. Natomiast na ekranie zadebiutował występując w dwóch odcinkach serialu "ABC Nagie miasto".

W dalszych latach kariery występował na deskach teatru. Jednak widzowie pamiętają go z takich produkcji telewizyjnych jak np. "The Defenders", "Hallmark Hall of Fame" czy "The Nurses".

Na dużym ekranie debiutował w 1967 r. rolą w komedii Arthura Hillera "The Tiger Makes Out". W tym samym roku zagrał w melodramacie Mike'a Nicholsa tytułowego "Absolwenta", który przyniósł mu nie tylko popularność, ale też Złotego Globa dla obiecującego aktora i nominację do Oscara.

W sumie aktor jest laureatem dwóch Oscarów. Pierwszego, dla najlepszego aktora pierwszoplanowego, dostał za film "Sprawa Kramerów" (1979 r.), drugiego - również w tej samej kategorii - za film "Rain Man" (1988 r.). Hoffman w 2009 r. we Francji dostał też inną nagrodę, odznaczenie "Kawaler Orderu Sztuki i Literatury".

Warto wspomnieć też nieco o życiu prywatnym aktora. W latach 1969-1980 był żonaty z baletnicą Anne Byrne, z którą ma córkę, Jennę Byrne (ur. 1970 r.). Jeszcze w tym samym roku, kiedy rozstał się z pierwszą żoną, stanął na ślubnym kobiercu z prawniczką Lisą Gottsegen, z którą doczekał się czwórki dzieci: dwóch synów - Jacoba Jake'a (ur. 1981 r.) i Maxwella (ur. 1984 r.) oraz dwie córki - Rebeccę (ur. 1983 r.) i Alexandrę (ur. 1987 r.). (PAP Life)

 • 20:48 Nikołaj Rimski-Korsakow Flight of the Bumblebee
 • 20:53 Leonard Cohen Nevermind
 • 20:58 Ramin Djawadi Canceling The Apocalypse
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 325, Sunday, 28 June 2020
 • 1
  Harry Gregson-Williams /...
  Mulan
  Loyal Brave True
 • 2
  Alan Silvestri
  Forrest Gump
  Suita
 • 3
  Hans Zimmer / Lisa Gerrard
  Gladiator
  Now We Are Free
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2020 RMF Classic