"Z jedenastą edycją Opolskich Lam wychodzimy na zewnątrz i chcemy promować festiwal w kilku miastach. Zamierzamy pokazać wszystkim, że dobre kino pojawia się w Opolu. Nie ma u nas tego całego blichtru, czerwonego dywanu i pisków pod tytułem Mam autograf Machulskiego. U nas kino jest bardzo blisko widza" - powiedział PAP prezes Stowarzyszenia Opolskie Lamy Rafał Mościcki.
"Honorową Lamę" za całokształt twórczości otrzyma Dorota Kędzierzawska. Podczas festiwalu będzie można obejrzeć retrospektywę twórczości Kędzierzawskiej. Złożą się na nią filmy: "Wrony", "Jestem", "Jutro będzie lepiej" i "Inny świat".
Na festiwal złożą się też: Panorama Kina Światowego, Mały Festiwalowicz - czyli pokazy dla dzieci, konkursy etiud filmowych i filmów amatorskich, Dokumentalna Odsłona Kina.
Spodziewany jest udział takich twórców jak Wojciech Marczewski, Piotr Dumała - gwiazda światowej animacji. Obecny będzie Paweł Łoziński ze swoim filmem "Ojciec i Syn w podróży".
W programie jest również pokaz przedwojennego filmu "Mocny człowiek" z muzyką na żywo. Będzie także teatr, ale w wersji ekranowej. "Chcemy pokazać dwie bardzo dobre opolskie sztuki Morrison/Śmiercisyn Pawła Passiniego i Iwona, księżniczka Burgunda w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego" - powiedział PAP Rafał Mościcki.
Festiwal wykroczy także poza kino. Pokazy będą się odbywać również w Narodowym Centrum Polskiej Piosenki, Teatrze im. Jana Kochanowskiego czy w lokalach gastronomicznych. Przewidziano również wiele imprez towarzyszących.
