Jury oceniło, że "Doppelganger. Sobowtór" w reżyserii Jana Holoubka należy wyróżnić za harmonię w ukazaniu w ukazaniu zawodu szpiega. Złotą Żabę za zdjęcia do tego filmu otrzymał Bartłomiej Kaczmarek.

Jestem zadowolony, że poświęciłem się temu zawodowi, bo zastanawiałem się - nad tym: co robić? - dawno temu na festiwalu Camerimage w Łodzi - powiedział Kaczmarek. Holoubek mówił, że marzył o tej nagrodzie dla operatora, ale musiał zmienić zawód na reżysera, żeby być wyróżniony. Było warto - ocenił.

Nagrodę dla duetu reżyser-operator otrzymali Czech Peter Zeitlinger i Niemiec Werner Herzog.

To jest wspaniała nagroda. Chcę podziękować festiwalowi za stworzenie znakomitych warunków dla operatorów filmowych i traktowanie ich pracy, jako sztuki - powiedział operator Zeitlinger. Chcę bardzo podziękować człowiekowi, który zabrał mnie do najzimniejszych, najgorętszych, najbardziej wilgotnych i suchych miejsc na świecie. Szkoda, że nie ma go dziś z nami, ale złapał zapalenie płuc w jakimś samolocie, bo dużo podróżował ostatnio - dodał, wspominając nieobecnego w Toruniu reżysera Wernera Herzoga.

Film "Poor Things" z nagrodą publiczności

Nagrodę publiczności 31. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego EnergaCamerimage w Toruniu zdobył film "Poor Things". 

Obraz wyreżyserował Grek Yorgos Lanthimos na podstawie scenariusza Tony'ego McNamary, z Emmą Stone, Markiem Ruffalo, Willemem Dafoe, Ramy Youssefem, Christopherem Abbottem i Jerrodem Carmichaelem w rolach głównych. Główną bohaterką jest młoda kobieta, która zostaje przywrócona do życia przez ekscentrycznego naukowca. 

Krzysztof Zanussi z nagrodą Energa Camerimage za całokształt twórczości

Nagrodę 31. festiwalu Energa Camerimage dla reżysera - za całokształt twórczości - otrzymał Krzysztof Zanussi. Twórca "Struktury kryształu" i "Liczby doskonałej" ocenił, że "warto próbować iść pod prąd, a nie płynąć z prądem".

Wieloma moimi filmami starałem się płynąć pod prąd. Źródło jeszcze daleko, ale prąd coraz częściej przeciwny. Tak się wydaje, gdy człowiek przybiera w latach -
powiedział Zanussi podczas gali zakończenia festiwalu w Toruniu. Chciałbym powiedzieć moim młodszym kolegom, że warto próbować iść pod prąd, a nie płynąć z prądem - dodał.

 Peter Dinklage z nagrodą dla aktora festiwalu EnergaCamerimage

Peter Dinklage odebrał w Toruniu nagrodę dyrektora festiwalu EnergaCamerimage dla aktora. "Gdybyśmy coś w filmie próbowali robić sami, bylibyśmy wariatami" - powiedział aktor znany m.in. z "Gry o tron".

Odtwórca roli Tyriona Lannistera w znanym na całym świecie serialu "Gra o tron" Peter Dinklage odebrał nagrodę dyrektora festiwalu dla aktora.

"Dziękuję bardzo za tę nagrodę. Jestem po raz pierwszy na tym festiwalu. Chciałem podziękować twórcom festiwalu i Toruniowi. My aktorzy, gdybyśmy coś próbowali robić sami, bylibyśmy wariatami" - mówił Dinklage.

W konkursie długometrażowych filmów dokumentalnych Złotą Żabę zdobył Ernesto Pardo za "Echo".

Włoszka Floria Sigismondi została wyróżniona za osiągnięcia w dziedzinie wideoklipów. "Wszystko zaczęło się od mojego ojca, który był śpiewakiem operowym. Gdy podnosił ręce, gestykulował na scenie - czuł, że żyje. Pasja w moim życiu pojawiła się wtedy, gdy odkryłam, jak mogę ją spożytkować. Najpierw było malarstwo impresjonistyczne. Film był kolejnym, naturalnym krokiem" - opowiadała.

Laureatką nagrody dla kostiumografa została Jenny Beavan. "Otrzymanie tej nagrody na festiwalu poświęconym sztuce zdjęć filmowych, to niesamowita rzecz. Autorów zdjęć filmowych zawsze traktowałam bowiem, jako Bogów. Ten festiwal jest na swój sposób okrutny, bo dzieje się tu tyle wydarzeń, że nie możemy być na wszystkich obecni" - powiedziała Beavan.

 

Festiwal EnergaCamerimage w 2019 roku, po 20 latach, wrócił do Torunia, gdzie odbywał się w latach 1993-99. Później przeniesiony został do Łodzi, a w 2010 roku do Bydgoszczy.

Wydarzenie swoim honorowym patronatem objął prezydent RP Andrzej Duda. Jednym z patronów tegorocznego festiwalu jest Polska Agencja Prasowa.