ON AIR
od 10:00 Na porządku dziennym zaprasza: Katarzyna Hnat

Czym tak naprawdę są pierniki?

Jak robi się tradycyjne pierniki, skąd się biorą ich niecodzienne kształty - można dowiedzieć się, zwiedzając Muzeum Toruńskiego Piernika. Tu można też samemu upiec pierniki o pięknych kształtach.

Zwiedzanie Muzeum Piernika w Toruniu można zacząć od warsztatów piernikarskich - zrobić pierniki odciskane w prawdziwych, drewnianych formach, wykonanych przez snycerzy. Zanim zwiedzimy wszystkie sale wystawowe i atrakcje muzeum, pierniki zostaną upieczone i będą czekały na nas przy wyjściu.

Piernikarstwo to cała dziedzina wiedzy, od sposobu przygotowania ciasta, jego przechowywania aż po wypiek i wykorzystanie. Wszystkie etapy produkcji można poznać zwiedzając toruńskie muzeum.

"Po pierwsze, mamy pierniki konsumpcyjne, oblane czekoladą, często z nadzieniem, wymyślną glazurą, ale mamy też pierniki historyczne, dekoracyjne, figuralne, ozdobne. I podobnie było w przeszłości. Piernik pełnił różne funkcje. Te pierniki historyczne, ozdobne, miały zachowywać kształt, miały mówić o pięknie i stanowić niezwykły podarunek, ozdobę. Były wykonywane z ciasta bez spulchniacza, czyli bez dodatku sody bądź potażu. I dzięki temu ciasto zachowywało kształt formy. Pierniki były używane również jako suchar, jako chleb pielgrzymi, ponieważ ze względu na jego trwałość można było go zabierać ze sobą w drogę. Były także używane jako przyprawa, bo taki pełen korzeni piernik można było po prostu zetrzeć i doprawić nim potrawę" - powiedziała PAP Life Anna Kornelia Jędrzejewska, przewodniczka po Muzeum Toruńskiego Piernika.

Skoro o potrawach z piernikiem mowa, sporo wie na ten temat Mateusz Gessler, który przygotował na Święto Piernika specjalne dania. "Z piernikiem można zrobić sosy, można z nim robić fantastyczne drugie dania, naprawdę warto go bardzo często wykorzystywać w kuchni. Ja przygotowałem dla torunian pierś z kaczki, która była zapieczona, z aksamitnym sosem pomarańczowo-piernikowym, z miętą. Druga potrawa to schab z sosem piernikowo-śliwkowym" - wyjaśniał kucharz.

Muzeum mieści się w wyjątkowym miejscu Torunia na Starym Mieście, w byłej XIX-wiecznej fabryce pierników, należącej do rodziny Weese. W poprzemysłowych wnętrzach utworzona została ekspozycja podzielona na sekcje: piernikowe korzenie - od formy do pieca; zmysłowy świat piernika; piernik w salonie, kuchni, sklepie i klubie. (PAP Life)

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic