ON AIR
od 07:00 Śniadanie Mistrzów zaprasza: Łukasz Wojtusik

Christopher Nolan wezwał swoich fanów do walki z platformami streamingowymi

Christopher Nolan to jeden z najbardziej znanych współczesnych reżyserów, a zarazem jeden z najzagorzalszych krytyków platform streamingowych. Kolejny raz dał temu wyraz podczas specjalnego pokazu „Oppenheimera”, który odbył się na początku tego tygodnia w Los Angeles. Reżyser zaapelował do widzów o to, aby kupować jego najnowszy film na płytach Blu-Ray i w ten sposób wsparli walkę ze „złymi streamingami”.

Christopher Nolan wezwał swoich fanów do walki z platformami streamingowymi
Christopher Nolan, Emma Thomas / fot.ANDY RAIN / PAP/EPA

Specjalny pokaz „Oppenheimera” w Los Angeles został zorganizowany w celu docenienia artystów z różnych branż przemysłu kinowego, którzy mieli wpływ na ostateczny kształt tej produkcji. W trakcie tego pokazu Christopher Nolan wyznał, że dużo czasu i energii poświęcono na przygotowanie wersji tego filmu na płyty Blu-Ray, by zachować w niej m.in. wspaniały dźwięk. Dlatego według reżysera widzowie, którzy chcą obejrzeć jego filmu w domu, powinni zakupić tę płytę, a nie czekać na to, aż pojawi się on na streamingu.

„Oczywiście Oppenheimer był dla nas wielką przygodą, a teraz czas na to, by wypuścić jego wersję do obejrzenia w domu. Pracowałem nad tym bardzo ciężko od miesięcy. Jestem znany z mojej miłości do oglądania filmów w kinach i wkładam w to całe swoje życie, ale prawda jest taka, że to, w jakiej formie film trafi do domów, jest równie istotne. (...) W przypadku Oppenheimera włożyliśmy wiele czasu i uwagi, by przygotować wersję Blu-Ray. Próbowaliśmy przełożyć na warunki cyfrowe zdjęcia i dźwięk, byście mogli kupić film do domu na własność. Położyć go na półce, z której żadne złe streamingi wam go nie ukradną” – powiedział Nolan.

Przemowa Nolana to przytyk do praktyk stosowanych przez wielkie koncerny mające studia filmowe i serwisy streamingowe. Rozwój tych drugich zahamował rynek fizycznych nośników, na których coraz rzadziej można zakupić dany tytuł. To z kolei sprawia, że dostęp do tych tytułów w całości uzależniony jest od właścicieli praw do ich dystrybucji. W takiej sytuacji usunięcie przez nich takiego filmu czy serialu ze streamingu sprawia, że nie będzie można zobaczyć go już nigdzie indziej. I właśnie taką praktykę Nolan nazywa „kradzieżą dokonaną przez złe streamingi”, bo ma świadomość, że widz jest zależny od widzimisię koncernów mediowych.

Premiera wersji Blu-Ray filmu „Oppenheimer” zaplanowana została na 21 listopada tego roku. Nie wiadomo, kiedy film trafi na należącą do studia Universal platformę streamingową Peacock. (PAP Life)

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic