ON AIR
od 14:00 Kino w roli głównej zaprasza: Magdalena Juszczyk

Christopher Nolan i jego żona, Emma Thomas otrzymają tytuły szlacheckie

Nakręcił trzy filmy o Mrocznym Rycerzu, teraz sam zostanie rycerzem. Jak informuje agencja Associated Press, Christopher Nolan („Mroczny Rycerz”) i producentka, a prywatnie żona Nolana, Emma Thomas, otrzymają tytuły szlacheckie. Tym samym Nolan zostanie rycerzem, a Thomas damą, dołączając do innych zasłużonych osobistości ze świata kultury i sztuki rozsławiających swoimi dziełami Wielką Brytanię na całym świecie.

Christopher Nolan i jego żona, Emma Thomas otrzymają tytuły szlacheckie
Emma Thomas, Christopher Nolan / fot. ANDY RAIN / PAP/EPA

Zwyczajowo informacja o tym, kto otrzyma tytuł rycerza i damy ogłaszana jest na początku roku bądź 14 listopada w dniu urodzin króla Karola III, który wręcza te tytuły za zasługi dla Królestwa Brytyjskiego. Czasami jednak to wyróżnienie ogłaszane zostaje niedługo po osiągnięciu jakiegoś ważnego sukcesu przez osobę nim nagradzaną. Najwyraźniej więc przypadek Nolana i Thomas to ten wyjątek. Nie tak dawno oboje odbierali bowiem statuetkę Oscara dla najlepszego filmu roku – „Oppenheimera”. W sumie ta biograficzna produkcja została nagrodzona siedmioma Oscarami.

Trudno powiedzieć, kiedy Christopher Nolan i Emma Thomas wezmą udział w ceremonii wręczania tytułów szlacheckich. Odbywa się ona w Pałacu Buckingham, gdzie król osobiście przyjmuje przyszłych rycerzy i damy. Sytuację komplikują bowiem teraz problemy zdrowotne monarchy, który jest właśnie w trakcie terapii nowotworowej.

Nolan i Thomas poznali się podczas studiów w Londynie. Wspólnie prowadzą firmę produkcyjną Syncopy, a także spełniają się jako rodzice czwórki dzieci. Razem wyprodukowali wiele hitów Nolana, wśród nich takie filmy jak m.in. „Interstellar”, „Prestiż” czy „Tenet”. Odbierając przed trzema tygodniami Oscary, oboje dziękowali sobie za ten sukces. „Marzyłam o tym momencie od dawna, ale wydawało się, że nigdy nie nastąpi. Nie byłoby tego filmu, gdyby nie geniusz Chrisa Nolana” – mówiła jego żona.

Wraz z zapowiedzianym tytułem, Christopher Nolan dołączy do jeszcze jednego rycerza, z którym pracował na planie „Mrocznego Rycerza”. Wcześniej tym wyróżnieniem nagrodzony został Michael Caine, który w filmie wcielał się w rolę lokaja Batmana, Alfreda Pennywortha. Znalazł się na liście rycerzy Imperium Brytyjskiego opublikowanej w czerwcu 2000 roku z okazji urodzin królowej Elżbiety II. (PAP Life)

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic