Informacje

Chadwick Boseman otrzyma dwa Oscary w jednym roku po śmierci?

Dodano:
Chadwick Boseman otrzyma dwa Oscary w jednym roku po śmierci?

fot.PAP/EPA/NINA PROMMER

Jeszcze nigdy w historii żaden aktor nie został pośmiertnie nominowany do dwóch aktorskich Oscarów w tym samym roku. Zmarły w sierpniu tego roku aktor przed śmiercią zagrał w dwóch filmach, które w tym roku trafiły na Netflix. I to właśnie za sprawą tych ról spekuluje się o możliwości historycznej decyzji Akademii Filmowej.

Do ceremonii rozdania Oscarów zostało przynajmniej pół roku. Choć ich wręczenie zostało zaplanowane na 25 kwietnia 2021 roku, nie można wykluczyć, że z powodu pandemii COVID-19 data ta zostanie przesunięta jeszcze dalej. Pozostało więc jeszcze dużo czasu na to, by studia filmowe i serwisy streamingowe rozpoczęły kampanie promocyjne swoich typowanych do Oscarów filmów. Bez takiego wsparcia trudno liczyć na zwrócenie uwagi Akademii i jej członków. Dlatego też kluczowym w sprawie szansy na dwie nominacje dla Bosemana jest to, co zrobi Netflix.

Portal „Variety” spekuluje, że decydującym może być to, jak nakierowana będzie kampania promocyjna Netfliksa. Choć według większości opinii fachowców rola Chadwick Bosemana w dramacie „Ma Rainey’s Black Bottom” może być nominowana w kategorii dla najlepszego aktora drugoplanowego, to pojawiają się głosy, że Netflix będzie chciał ją promować jako kandydaturę do Oscara dla najlepszego aktora pierwszoplanowego. Film George’a C. Wolfe’a będzie miał premierę 18 grudnia, jednak ci, którzy go już widzieli, potwierdzają, że trudno jednoznacznie kategoryzować, czy rola Bosemana jest pierwszo czy może jednak drugoplanowa.

Jeśli Boseman zostanie nominowany za rolę w „Ma Rainey’s Black Bottom” do „pierwszoplanowego” Oscara, nic nie stanie na przeszkodzie, by jego występ w tegorocznym filmie Spike’a Lee „Pięciu braci” zasłużył na nominację do Oscara „drugoplanowego”. Jednak konkurencja w tej kategorii zapowiada się zaciekła, a na czele kandydatów do nominacji dla najlepszego aktora drugoplanowego są Bill Murray za rolę w filmie „Na lodzie” oraz David Strathairn za występ w filmie „Nomadland”.

Choć jeszcze żaden aktor ani aktorka nie zostali pośmiertnie dwukrotnie nominowani do aktorskiego Oscara w jednym roku, to w przypadku wciąż żyjących aktorów zdarzyło się to dwanaście razy. Ostatnio w dwóch kategoriach aktorskich nominowana do Oscara była Scarlett Johansson za role w filmach „Historia małżeńska” i „Jojo Rabbit”. (PAP Life)

 • 02:07 Jacques Offenbach Barkarola
 • 02:11 Wolfgang Amadeusz Mozart Symfonia nr 41 C-dur Jowiszowa (1)
 • 02:20 Maurice Jarre Building The Barn
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 333, Sunday, 25 October 2020
 • 1
  John Powell
  Jak wytresować smoka 2
  Dragon Racing
 • 2
  Harry Gregson-Williams /...
  Mulan
  Loyal Brave True
 • 3
  Wojciech Kilar
  Ziemia obiecana
  Walc
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2020 RMF Classic