Informacje

Cate Blanchett przewodniczącą jury Festiwalu Filmowego w Wenecji

Dodano:
Cate Blanchett przewodniczącą jury Festiwalu Filmowego w Wenecji

fot. PAP

Dwukrotna zdobywczyni Oscara Cate Blanchett została mianowana przewodniczącą jury 77. edycji Festiwalu Filmowego w Wenecji. Jurorzy pod jej przewodnictwem zdecydują, do kogo trafi prestiżowy Złoty Lew. W zeszłym roku najlepszym filmem festiwalu został "Joker" Todda Phillipsa.

"Każdego roku z niecierpliwością wypatruję filmów, które zostaną zaprezentowane w Wenecji i za każdym razem są to tytuły zaskakujące i wyróżniające się. Festiwal w Wenecji to jeden z najbardziej klimatycznych festiwali filmowych na świecie. Celebruje się na nim prowokacyjne i inspirujące kino. To wielki przywilej i przyjemność pełnić funkcję przewodniczącej jury tegorocznego festiwalu" - powiedziała Blanchett.

Dlaczego to właśnie ona będzie przewodniczyć obradom jury? "Cate Blanchett to nie tylko ikona współczesnego kina, z którą pracują najwybitniejsi reżyserzy ostatnich dwudziestu lat i którą uwielbiają widzowie. Jej zaangażowanie na polach artystycznym i humanitarnym, w ochronę środowiska, a także wspieranie kobiet zmagających się z uprzedzeniami w przemyśle filmowym, sprawiają, że stała się inspiracją dla całego społeczeństwa" - uzasadnił wybór dyrektor festiwalu Alberto Barbera. I dodał: "Jej ogromny talent aktorski w połączeniu z wyjątkową inteligencją i szczerą pasją do kina są idealnymi cechami przewodniczącego jury".

Blanchett ma już doświadczenie w szefowaniu ekspertom, którzy mieli za zadanie oceniać filmy. W 2018 roku była przewodniczącą jury Festiwalu Filmowego w Cannes. Jurorzy pod jej przewodnictwem nagrodzili Złotą Palmą film "Złodziejaszki" Hirokazu Koreedy.

Tegoroczny festiwal w Wenecji odbędzie się w dniach 2-12 września. (PAP Life)

 • 13:27 Jan Sebastian Bach Keyboard Concerto in F minor (2)
 • 13:32 Benj Pasek & Justin Paul Never Enough
 • 13:35 Michael Giacchino Dept. Of Family Reunions
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 308, Sunday, 23 February 2020
 • 1
  Katarzyna Łaska / Aurora
  Kraina lodu 2
  Chcę uwierzyć snom
 • 2
  Cecilla Krull
  Dom z papieru
  My Life Is Going On
 • 3
  Nino Rota
  Romeo i Julia
  Epilogue
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2020 RMF Classic