ON AIR
od 18:00 zaprasza: Natalia Grzeszczyk

Cate Blanchett bedzie dyrygować niemiecką orkiestrę symfoniczną

Przez tydzień, począwszy od czwartku 16 września, muzycy Drezdeńskiej Orkiestry Symfonicznej będą grać pod batutą Cate Blanchett. W drezdeńskim Kulturpalast realizowane będą zdjęcia do filmu o kobiecie, która rozpoczyna pracę z wielką niemiecką orkiestrą symfoniczną.

Cate Blanchett bedzie dyrygować niemiecką orkiestrę symfoniczną
fot. PAP/EPA

Jak informuje zajmujący się muzyką poważną portal „Slippedisc”, w trakcie tygodniowych zdjęć, oprócz nagrania scen z Cate Blanchett w roli dyrygentki, orkiestra wykona też na potrzeby filmu V Symfonię Mahlera pod przewodnictwem urodzonego w St. Petersburgu dyrygenta Stanislava Kochanovskyego. Oryginalną muzykę do filmu skomponowała laureatka Oscara za muzykę do filmu „Joker”, Hildur Gu?nadóttir.

Pozostałe zdjęcia do filmu zrealizowane zostaną w Berlinie. Jego reżyserem jest Todd Field, dla którego będzie to pierwszy film od czasu głośnych „Małych dzieci” z 2006 roku. Produkcja nosić będzie tytuł „TÁR”. Jak można było dowiedzieć się z opublikowanego wcześniej ogłoszenia castingowego, bohaterką filmu „TÁR” jest światowej sławy muzyczka Lidia Tár. Za kilka dni ma ona wziąć udział w nagraniu symfonii, która wyniesie na szczyt jej i tak już imponującą karierę. Kluczową rolę w tej opowieści odegra bystra i urocza sześcioletnia adoptowana córka Tár.

Wspomniane ogłoszenie castingowe większy nacisk kładzie właśnie na rolę sześciolatki. Dziewczynka ma na imię Petra i jest pochodzenia syryjskiego. „Została adoptowana w uprzywilejowanych okolicznościach kilka lat temu. Prowadzi szczęśliwe życie normalnej uczennicy. Jest pewna siebie i dojrzała jak na swój wiek. Wiele już przeżyła. Jednak jej pozytywna charyzma wspiera matkę w tych momentach, w których tej pomocy najbardziej jej potrzeba” – czytamy w ogłoszeniu.

Pochodząca z Australii Cate Blanchett płynnie mówi po niemiecku. Aktorka przebywa już w Berlinie, gdzie została sfotografowana na zakupach. (PAP Life)