Informacje

Brytyjskie Oscary - w lutym

Dodano:
Brytyjskie Oscary - w lutym

"Faworyta", "Narodziny gwiazdy", "Roma", "Pierwszy człowiek" i "Bohemian Rhapsody" - to faworyci tegorocznej edycji nagród BAFTA, czyli brytyjskich Oscarów. Wśród nominowanych znalazła się też "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego. Gala wręczenia nagród odbędzie się 10 lutego.

"Faworyta" to historia rozgrywająca się w początku XVIII wieku. Anglia jest w stanie wojny z Francuzami, ale uwagę dworu pochłaniają wyścigi kaczek i pojawienie się na rynku ananasów... Na tronie zasiada schorowana królowa Anna (Olivia Colman), a krajem zamiast niej rządzi jej bliska przyjaciółka, lady Sarah (nagrodzona Oscarem Rachel Weisz).

Na dwór przybywa nowa służąca Abigail (nagrodzona Oscarem Emma Stone), która swym urokiem oczarowuje Sarah. Sarah bierze Abigail pod swoje skrzydła, a Abigail dostrzega w tym szansę na powrót do swych arystokratycznych korzeni... "Faworyta" otrzymała aż 12 nominacji.

Po siedem nominacji zebrały filmy "Narodziny gwiazdy", "Roma", "Pierwszy człowiek" i "Bohemian Rhapsody".

"Narodziny gwiazdy", to amerykański melodramat muzyczny w reżyserii Bradleya Coopera, czwarty z kolei remake musicalu z 1937 roku. Główna rolę zagrała gwiazda pop Lady Gaga, nominowana do nagrody za główną rolę. Lady Gaga ma też szansę na nagrodę BAFTA za muzykę.

"Roma" to film opowiadający historię młodych służących pochodzących z indiańskiego ludu Misteków. Cleo (Yalitza Aparicio) i Adela (Nancy Garcia Garcia) pracują dla niedużej rodziny w zamieszkiwanej przez klasę średnią dzielnicy Meksyku Romie. Pani domu, matka czwórki dzieci Sofia (Marina de Tavira) usiłuje uporać się z przedłużającą się nieobecnością męża, natomiast Cleo musi stawić czoło druzgocącej prawdzie. Czy zacznie przez to zaniedbywać dzieci Sofii, które kocha...

"Pierwszy człowiek" opowiada o fragmencie życia astronauty Neila Armstronga i jego legendarnej misji kosmicznej, dzięki której jako pierwszy człowiek stanął na Księżycu.

Film "Bohemian Rhapsody" przybliża losy grupy Queen i jej wokalisty, zmarłego na AIDS Freddiego Mercury'ego. Za rolę wokalisty Queen nominowany do nagrody został Rami Malek.

Cztery nominacje otrzymała "Zima wojna" Pawła Pawlikowskiego. Brytyjska Akademia doceniła zdjęcia, scenariusz i reżyserię filmu. "Zima wojna" ma też szanse na zwycięstwo w kategorii najlepszy film zagraniczny. (PAP Life)

 • 06:08 Edmund Fetting Nim wstanie dzień
 • 06:11 Michel Legrand Largo's Waltz
 • 06:13 Jean-Baptiste Lully Prelude & Entree
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 285, Sunday, 16 June 2019
 • 1
  Elton John
  Król lew
  Can You Feel The Love Tonight
 • 2
  Daniel Bloom / Leszek...
  Słodki koniec dnia
  Poetessa
 • 3
  Alan Silvestri
  Forrest Gump
  Suita
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2019 RMF Classic