ON AIR
od 14:00 Kino w roli głównej zaprasza: Magdalena Juszczyk

Brytyjski obraz najlepszy na 13. Spotkaniach z Filmem Górskim

Kanadyjsko-brytyjski film „Wyrok Hadwina” w reżyserii Sashy Snow'a otrzymał Grand Prix 13. Spotkań z Filmem Górskim. Twórca odebrał w niedzielę w Zakopanem statuetkę - Wielką Drewnianą Górę i nagrodę pieniężną w wysokości 4 tys. zł.

"Wyrok Hadwina" to poruszająca historia tytułowego Granta Hadwina, film zainspirowany jest nagradzaną książką "Złoty świerk" autorstwa Johna Vaillanta. Obraz przedstawia psychologiczne zmagania Hadwina, które doprowadziły go do zniszczenia legendarnego 300-letniego świerku sitkajskiego - świętego drzewa ludu Haida, zamieszkującego archipelag Haida Gwaii, kilkaset kilometrów na południe od Alaski.

Jury konkursu podkreśliło, że film nie pozostawia obojętnym. "Nie ma przecież dla nas nic bliższego sercu, jak piękno pierwotnej przyrody, tak boleśnie doświadczanej przez ludzi, technologię i chciwość. Reżyser wyeksponował środkami artystycznymi postać głównego bohatera, jego niezwykłą przemianę i determinację w obronie piękna przyrody" – stwierdziło w protokole międzynarodowe jury.  

Nagrodę za najlepszy film ukazujący człowieka w ekstremalnych sytuacjach otrzymał włoski obraz "W nieznane" w reżyserii Federico Santiniego.  Ten film opowiadający o zimowym zdobywaniu ośmiotysięczników został doceniony przez jury, za ukazanie niezwykłego trudu zmagania człowieka z górą w zimie.

Nagrodę za film najlepiej obrazujący więź człowieka z naturą otrzymał francuski obraz zatytułowany "Narysuj mi kozicę" w reżyserii Anne i Erika Lapied, w którym twórcy filmu ukazali szacunek dla dzikiej górskiej przyrody.

Za film najlepiej ukazujący ludzkie, kulturowe i artystyczne aspekty życia społeczności górskich jury uznało niemiecki obraz "Urmila – moja pamięć jest moją siłą" autorstwa Susan Gluth. Film mówi o sprzedaży dziewczynek w Nepalu, zmuszanych do niewolniczej pracy i niemających dostępu do edukacji. Obraz wprowadza widza w świat wewnętrznych zmagań bohaterki, pomaga zrozumieć jej niezwykłą determinację, ale też samotność człowieka, który został pozbawiony dzieciństwa.

Nagrodę specjalną festiwalu oraz nagrodą publiczności otrzymali Robert Żukowski i Bartosz Szwast za obraz "Piotr Malinowski. 33 zgłoś się…". Film ukazuje tytułowego bohatera, ratownika TOPR i jego pasje: muzykę, narciarstwo, alpinizm, himalaizm, skitouring.
Specjalne wyróżnienie otrzymał włoski reżyser Marcello Vai za film "Furia". "Ten film to ważne przesłanie dla innych, którzy jeszcze błądzą" – napisało w protokole jury. Obraz opowiada o walce człowieka z wyniszczającymi nałogami, a ratunkiem dla niego są góry i przyroda, które pomagają wrócić do zdrowia.

Nagrodę młodzieżowego jury – uczniów Zespołu Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem, otrzymał film belgijskiego reżysera Petera Van Eecke’a "Samuel w chmurach". Twórca ukazał topniejące lodowce w Boliwii. Tytułowy Samuel, którego rodzina od pokoleń mieszkała i pracowała w ośnieżonych górach, boryka się z brakiem śniegu.

W tym roku do konkursu zostało zakwalifikowanych 21 filmów z dziesięciu krajów m.in. z Kanady, USA, Francji, Argentyny i Nepalu, a 16 obrazów zostało pokazanych poza konkursem. Obok filmowego konkursu w ramach wydarzenia odbyły się ciekawe spotkania z podróżnikami, wspinaczami, autorami książek i miłośnikami gór.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic