Spotkanie Boniego z Zuckerbergiem w siedzibie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji w Warszawie dotyczyło problemów obrony wolności w internecie a także roli portali społecznościowych we współczesnym świecie, jako platformy wymiany myśli - informuje ministerstwo na swej stronie.
Boni powiedział, że jego gość "zmienił świat tworząc media społecznościowe", Zuckerberg podkreślił natomiast, że Polska jest dla niego jednym z najważniejszych krajów tego regionu Europy. Założyciel Facebooka dodał także, że wśród programistów zatrudnianych przez jego firmę Polacy są jedną z największych grup.
Boni i Zuckerberg dyskutowali także o problemie wolności w sieci i debacie, jaka na ten temat przetoczyła się przez Europę. Jak podkreślał minister: media społecznościowe są dla Polaków bardzo ważne, jednak równie wysoko cenią oni sobie bezpieczeństwo swoich danych i ochronę prywatności. Za zadanie postawione przed światem internetu na najbliższe lata Boni wymienił przede wszystkim stworzenie warunków, pozwalających na łączenie innowacyjność z ochroną prywatności.
"W obrocie danymi kluczowe jest zaufanie i równowaga między ochroną prywatności i potrzebami biznesu" - zauważył minister. Podkreślił też wagę samej debaty na ten temat, uświadamiającej internautom zagrożenia i pozwalającej budować świadomość.
"Powinniśmy się zgodzić co do ogólnych zasad: każdy powinien zawsze wiedzieć w jaki sposób są wykorzystywane jego dane. Ważna jest też, towarzysząca temu, stała edukacja" - dodał Zuckerberg.
Boni podkreślał potencjał gospodarki internetowej Polski i sukcesy polskich informatyków w międzynarodowych konkursach programowania - w maju studenci Uniwersytetu Warszawskiego zajęli drugie miejsce na Mistrzostwach Świata w Programowaniu Zespołowym.
Minister zwrócił uwagę na szybki rozwój i popularność internetu w Polsce: "10 lat temu tylko 10 proc. Polaków korzystało z internetu. Teraz to już prawie 2/3 obywateli" - podkreślił. Zapewnił także, że Polska dba o to, by regulacje nie ograniczały wolności internautów. fot.PAP/EPA
