Informacje

Beata Calińska nagrodzona na kalifornijskim festiwalu NewFilmmakers

Dodano:
Beata Calińska nagrodzona na kalifornijskim festiwalu NewFilmmakers

fot.Pixabay

Polska reżyser Beata Calińska zdobyła główną nagrodę za film dokumentalny „Have no Fear” na festiwalu NewFilmmakers w Los Angeles. Otrzymała ją w kategorii Najlepsze Nowe Media.

„Wygrana w kategorii nowych mediów bardzo cieszy, bo to dziedzina, w której chcę realizować swoje kolejne artystyczne przedsięwzięcia” - powiedziała PAP dokumentalistka.
 
„Jestem zadowolona, że w świecie filmowym jest miejsce na opowiadanie historii za pomocą eksperymentalnych środków i różnych form twórczej ekspresji i że moje pomysły są na tym polu zauważone” – dodała.

W trakcie ceremonii wręczenia nagród reżyser Rocky Morton uzasadniając wyróżnienie dla Polki podkreślił, że jest ona odważną twórczynią, która z sukcesem podjęła dialog z surowymi zasadami sztuki filmowej.

Film, który Calińska zrealizowała w Nowym Jorku wespół z Sarą Jacobson powstał przy współpracy z kolektywem taneczno-teatralnym ASE, który przygotowuje sztukę o brutalności policji. Choreograf zespołu i aktywistka Adia Whitaker sfrustrowana niesprawiedliwością buduje spektakl z tekstów podpowiadających jak zachować bezpieczeństwo podczas spotkań z policją. Czerpie inspirację z afrykańskiego i haitańskiego folkloru, a tradycję wykorzystuje by opowiadać o współczesnych problemach.

„Rywalizacja była spora. Wśród nominowanych znajdowały się m.in filmy, które w tym roku zdobyły Oscara. Jurorami byli uznani twórcy z branży filmowej w USA” – powiedziała Calińska.

Niezależnie od nagrody odebrała stypendium UCLA (University of California, Los Angeles) na warsztaty i klasy mistrzowskie wydziału scenariopisarstwa oraz pakiet dystrybucyjny pokrywający koszty wprowadzenia filmu na platformy online, takie jak Amazon Prime i Google Play.

NewFilmmakers przyznał nagrody w 16 kategoriach m.in. za najlepszy film, najlepsze zdjęcia i najlepszy montaż. W gali kończącej festiwal uczestniczyło 110 nominowanych twórców z całego świata.

Andrzej Dobrowolski

 • 10:28 Avi Avital, Bela Bartok Tańce rumuńskie
 • 10:38 Wojciech Kilar Walc (Trędowata)
 • 10:45 Georg Friedrich Haendel Muzyka ogni sztucznych (4)
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 278, Sunday, 14 April 2019
 • 1
  Elton John
  Faworyta
  Skyline Pigeon
 • 2
  Kortez
  Kamerdyner
  Stare drzewa
 • 3
  Lady Gaga / Bradley Cooper
  Narodziny gwiazdy
  Shallow
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2019 RMF Classic