Informacje

Beata Calińska nagrodzona na kalifornijskim festiwalu NewFilmmakers

Dodano:
Beata Calińska nagrodzona na kalifornijskim festiwalu NewFilmmakers

fot.Pixabay

Polska reżyser Beata Calińska zdobyła główną nagrodę za film dokumentalny „Have no Fear” na festiwalu NewFilmmakers w Los Angeles. Otrzymała ją w kategorii Najlepsze Nowe Media.

„Wygrana w kategorii nowych mediów bardzo cieszy, bo to dziedzina, w której chcę realizować swoje kolejne artystyczne przedsięwzięcia” - powiedziała PAP dokumentalistka.
 
„Jestem zadowolona, że w świecie filmowym jest miejsce na opowiadanie historii za pomocą eksperymentalnych środków i różnych form twórczej ekspresji i że moje pomysły są na tym polu zauważone” – dodała.

W trakcie ceremonii wręczenia nagród reżyser Rocky Morton uzasadniając wyróżnienie dla Polki podkreślił, że jest ona odważną twórczynią, która z sukcesem podjęła dialog z surowymi zasadami sztuki filmowej.

Film, który Calińska zrealizowała w Nowym Jorku wespół z Sarą Jacobson powstał przy współpracy z kolektywem taneczno-teatralnym ASE, który przygotowuje sztukę o brutalności policji. Choreograf zespołu i aktywistka Adia Whitaker sfrustrowana niesprawiedliwością buduje spektakl z tekstów podpowiadających jak zachować bezpieczeństwo podczas spotkań z policją. Czerpie inspirację z afrykańskiego i haitańskiego folkloru, a tradycję wykorzystuje by opowiadać o współczesnych problemach.

„Rywalizacja była spora. Wśród nominowanych znajdowały się m.in filmy, które w tym roku zdobyły Oscara. Jurorami byli uznani twórcy z branży filmowej w USA” – powiedziała Calińska.

Niezależnie od nagrody odebrała stypendium UCLA (University of California, Los Angeles) na warsztaty i klasy mistrzowskie wydziału scenariopisarstwa oraz pakiet dystrybucyjny pokrywający koszty wprowadzenia filmu na platformy online, takie jak Amazon Prime i Google Play.

NewFilmmakers przyznał nagrody w 16 kategoriach m.in. za najlepszy film, najlepsze zdjęcia i najlepszy montaż. W gali kończącej festiwal uczestniczyło 110 nominowanych twórców z całego świata.

Andrzej Dobrowolski

 • 05:35 Kalina Jędrusik I wciąż się na coś czeka
 • 05:39 Dustin O'Halloran & Hauschka temat z filmu Lion. Droga do domu
 • 05:41 Jan Sebastian Bach Cantata BWV 82 No.5 "Ich freue mich auf meinen Tod"
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 285, Sunday, 16 June 2019
 • 1
  Elton John
  Król lew
  Can You Feel The Love Tonight
 • 2
  Daniel Bloom / Leszek...
  Słodki koniec dnia
  Poetessa
 • 3
  Alan Silvestri
  Forrest Gump
  Suita
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2019 RMF Classic