Autorka „Jak nas widzą” stworzyła kolejny serial o niesprawiedliwości rasowej

Ava DuVernay słynie z tego, że w swoich dziełach zajmuje się tematem nierówności i niesprawiedliwości rasowych. Szerokim echem odbił się nakręcony przez nią oparty na faktach serial Netfliksa „Jak nas widzą” o tzw. Piątce z Central Parku - afroamerykańskich nastolatkach niesłusznie oskarżonych i skazanych za brutalny gwałt. Tym razem DuVernay opowie kolejną prawdziwą historię. Jej bohaterem będzie były zawodnik ligi NFL Colin Kaepernick. W sieci zadebiutował właśnie zwiastun serialu Netfliksa „Colin w czerni i bieli”, którego Kaepernick jest narratorem.

Autorka „Jak nas widzą” stworzyła kolejny serial o niesprawiedliwości rasowej
fot.PAP/EPA

Colin Kaepernick to rozgrywający drużyny futbolu amerykańskiego San Francisco 49ers. Jego sportowa kariera stanęła na rozdrożu, gdy w 2016 roku zaprotestował przeciwko policyjnej brutalności i rasowej niesprawiedliwości. W trakcie odgrywania przed meczem amerykańskiego hymnu, Kaepernick przyklęknął na jedno kolano. Nie spodobało się to m.in. ówczesnemu prezydentowi USA, Donaldowi Trumpowi. Stwierdził on, że Colin i podobni mu zawodnicy powinni zostać zwolnieni z klubów. Niedługo potem Kaepernick pozostał bez klubu, a jego kariera się zakończyła.

O jego losach nikt by może dziś nie pamiętał, gdyby nie protesty, które wybuchły po śmierci George’a Floyda. Towarzysząca im dyskusja sprawiła, że w końcu zwrócono uwagę również na to, jak niesprawiedliwie został potraktowany Kaepernick przez ligę NFL i system w ogóle został potraktowany były sportowiec.

Jak obiecuje Netflix, sześcioodcinkowy miniserial „Colin w czerni i bieli” to mocna produkcja, która opowiada o dorastaniu Kaepernicka, który — jako czarne dziecko adoptowane przez białą rodzinę — musiał stale pokonywać trudności rasowe, klasowe i kulturowe. W miniserialu Colin w czerni i bieli występują Jaden Michael jako młody Colin, a także Nick Offerman i Mary-Louise Parker jako jego rodzice, Rick i Teresa. Samemu Colinowi Kaepernickowi przypadła w udziale rola narratora, który przedstawia historię własnego życia, a także przewodnika objaśniającego widzom zawiłości wydarzeń z dalszej i bliższej przeszłości, które stanowią tło jego opowieści. Miniserial zadebiutuje na Netfliksie 29 października. (PAP Life)