Arnold Schwarzenegger przyznał się do stosowania dopingu. „Nie idźcie tą drogą” - zaapelował

Gwiazdor „Terminatora” w najnowszym wywiadzie wrócił wspomnieniami do czasów młodości, gdy robił karierę jako kulturysta. Schwarzenegger ujawnił, że w zdobywaniu kolejnych tytułów pomagało mu przyjmowanie środków dopingujących, w tym testosteronu i Dianabolu. Dziś ostrzega przed tym innych sportowców. „Gdy znęcacie się nad własnym ciałem, prędzej czy później tego pożałujecie” – podkreślił były gubernator Kalifornii.

Arnold Schwarzenegger przyznał się do stosowania dopingu. „Nie idźcie tą drogą” - zaapelował
Arnold Schwarzenegger /fot.PAP/DPA

Choć Arnold Schwarzenegger znany jest obecnie przede wszystkim jako gwiazdor kina akcji, w młodości odnosił ogromne sukcesy w kulturystyce, którą trenować zaczął już jako 15-letni młodzieniec. W wieku 20 lat zdobył tytuł Mr. Universe, do tego aż siedmiokrotnie zwyciężył w konkursie Mr. Olympia, czyli najbardziej prestiżowych zawodach kulturystycznych na świecie. Przez wielu fanów hollywoodzki aktor uważany jest za jedną z najwybitniejszych postaci w historii tej dyscypliny oraz jej najbardziej charyzmatycznego i wpływowego ambasadora.

Teraz opinie na temat Arniego mogą się nieco zmienić, bo jak się okazuje, jego potężna muskulatura nie była wynikiem jedynie ciężkiej pracy na siłowni. W rozmowie z magazynem „Men’s Health” Schwarzenegger ujawnił, że przygotowując się do zawodów nie tylko intensywnie ćwiczył, ale też stosował środki dopingujące – przyjmował 100 miligramów testosteronu tygodniowo i 15 miligramów Dianabolu dziennie. Filmowy Terminator zaznaczył jednak, że brał wspomniane preparaty wyłącznie pod kontrolą lekarza, a w czasach, kiedy startował w zawodach kulturystycznych, stosowanie sterydów nie było zakazane. Rzeczywiście, ustawę dotyczącą kontroli sterydów anabolicznych uchwalono w Stanach Zjednoczonych dopiero w 1990 roku.

Schwarzenegger podkreślił, że od pewnego czasu obserwuje niebezpieczny wzrost popularności sterydów wśród sportowców. „Kulturystyka zawsze uważana była za bezpieczny sport, ale to się zmieniło. Obecnie coraz więcej ludzi umiera z powodu przedawkowania leków. Zawodnicy słuchają szarlatanów. Żyjemy w czasach, w których szuka się łatwych rozwiązań, łatwego sposobu na wzbogacenie się czy zostanie influencerem. Nie idźcie tą drogą. Gdy znęcacie się nad własnym ciałem, prędzej czy później tego pożałujecie. Obserwowałem ludzi, którzy musieli przejść operację przeszczepu nerki i bardzo cierpieli” – przestrzegał aktor.

Swoją karierę aktorską Schwarzenegger zaczął w latach 80., w czym pomogły mu sukcesy w kulturystyce. W 1982 roku Arnie wystąpił w kinowym hicie „Conan Barbarzyńca”, wcielając się w muskularnego wojownika, który pragnie zemścić się na mordercach swojej rodziny. Największą popularność przyniosła mu jednak główna rola w dreszczowcu science-fiction Jamesa Camerona „Terminator”, w którym sportretował przybywającego z przyszłości niezniszczalnego cyborga. Sukces kasowy produkcji zaowocował powstaniem aż pięciu sequeli. Ostatnia część tego cyklu -„Terminator: Mroczne przeznaczenie” - miała premierę w 2019 roku. Schwarzenegger ma na koncie Złoty Glob oraz dwie nagrody Kids Choice. (PAP Life)

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic