Informacje

Alain Delon otrzyma Honorową Złotą Palmę w Cannes

Dodano:
Alain Delon otrzyma Honorową Złotą Palmę w Cannes

fot.PAP/EPA

Francuski aktor Alain Delon otrzyma Honorową Złotą Palmę podczas 72. edycji Festiwalu Filmowego w Cannes. Aktor długo uważał, że nie zasługuje na to wyróżnienie.

Organizatorzy Festiwalu Filmowego w Cannes postanowili w tym roku uhonorować Alaina Delona, który otrzyma Honorową Złotą Palmę. "Należy całkowicie do kina, do jego najpiękniejszych dzieł i mitów" - tak o tegorocznym laureacie piszą w specjalnym oświadczeniu.

Aktor współpracował z takimi uznanymi twórcami kina autorskiego, jak Luchino Visconti, Michelangelo Antonioni, Louis Malle, Jean-Pierre Melville, Rene Clement, czy Jean-Luc Godard. Jako aktor wykreował specyficzny charakter samotnych i małomównych gangsterów lub policjantów. Zapamiętany z roli w filmie "Lampart" (film uhonorowany Złotą Palmą w Cannes w 1963 r.) a także w filmach "Rocco i jego bracia" i "Zaćmienie".

Przyjmując Honorową Złotą Palmę Delon dołączy do grona takich sław, uhonorowanych tą nagroda, jak: Jeanne Moreau, Woody Allen, Bernardo Bertolucci, Jane Fonda, Clint Eastwood, Jean-Paul Belmondo, Agnes Varda i Jean-Pierre Leaud.

"Z Pierrem Lescure cieszymy się, że Alain Delon zgodził się zostać uhonorowany" - powiedział Thierry Fremaux, dyrektor generalny festiwalu. "Wahał się przez długi czas, od dawna odmawiał przyjęcia Złotej Palmy, ponieważ uważał, że może przyjeżdżać do Cannes tylko dla uczczenia reżyserów, z którymi pracował" - dodaje Fremaux.

Historia aktora jest ściśle związana z historią festiwalu. Alain Delon często przyjeżdżał do Cannes, a jego kariera rozpoczęła się w tym samym czasie, co festiwal. Pierwszy udział w konkursach odnotował 13 maja 1961 r., z filmem "Co za radość żyć", autorstwa Rene Clementa, przedstawionym w oficjalnej selekcji. Aktor, którego widziano rok wcześniej w filmach "Rocco i jego bracia" oraz "W pełnym słońcu", już wtedy został powitany w Cannes przez setki wielbicieli.

Tegoroczna, 72. edycja Festiwalu Filmowego w Cannes odbędzie się w dniach 14-25 maja. Przewodniczącym jury będzie meksykański reżyser Alejandro Gonzalez Innaritu. (PAP Life)

 • 02:56 Dario Marianelli Anna's Last Train/Curtain
 • 03:00 Leo Delibes Sylvia (Valse lente)
 • 03:03 Giuliano Carmignola, Domenico Dall’Oglio Violin Concerto in C major (1)
 • zobacz cały repertuar »
 • Notowanie: 281, Sunday, 12 May 2019
 • 1
  Lady Gaga / Bradley Cooper
  Narodziny gwiazdy
  Shallow
 • 2
  Michał Lorenc
  Psy
  Kołysanka
 • 3
  Elton John
  Faworyta
  Skyline Pigeon
 • Zobacz całe notowanie »
Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu. Polityka Cookies. Prywatność. Copyright © 2019 RMF Classic