ON AIR
od 21:00 Operowa Niedziela zaprasza: Jowita Dziedzic-Golec

Agnieszka Holland otrzymała nagrodę watykańskiego festiwalu Tertio Millennio za film „Zielona granica”

Agnieszka Holland otrzymała we wtorek w Rzymie specjalną nagrodę festiwalu filmowego Tertio Millennio za „Zieloną granicę”. Wręczenie nagrody, spotkanie z autorką filmu i jego projekcja odbyły się w pierwszym dniu tegorocznej 27. edycji festiwalu.

Agnieszka Holland otrzymała nagrodę watykańskiego festiwalu Tertio Millennio za film „Zielona granica”
fot. Agata Kubis

Nagroda pod nazwą „Fuoricampo” została wręczona Agnieszce Holland podczas uroczystości w rzymskim kinie „Nuovo Olimpia”. Jak wyjaśnili organizatorzy, jest ona przyznawana za film, który w minionym roku najlepiej nakreślił temat „poszukiwania najgłębszego znaczenia życia i wstrząsnął sumieniami, oświetlając mroczne strefy i duszę ludzką”.

Polska reżyser w czasie spotkania z widzami przed projekcją "Zielonej granicy" opowiadała o źródłach kryzysu migracyjnego na granicy polsko- białoruskiej, tłumacząc, że wywołali go Władimir Putin i Alaksandr Łukaszenka.

"Aby o tym opowiedzieć, postanowiłam zrobić to, co umiem, czyli nakręcić film fabularny" - dodała.

Jak zaznaczyła, "tajemnica zła jest łatwiejsza do pokazania".

Agnieszka Holland podkreśliła, że temat migracji jest jej bliski. "Sama byłam emigrantką polityczną, ale to nie ma porównania z sytuacją ludzi, którzy kryją się po lasach" - zauważyła.

Podkreśliła także: "Lubię kontrowersje, bo to zmusza nas wszystkich do myślenia i działania". Reżyserka podziękowała za nagrodę również w imieniu aktywistów pomagających migrantom.

Festiwal, który zrodził się z inicjatywy św. Jana Pawła II, odbywa się pod patronatem watykańskich urzędów, między innymi Dykasterii do spraw Kultury i Edukacji oraz instytucji Konferencji Episkopatu Włoch. Jako jego cel wymienia się promocję dialogu między różnymi religiami i kulturami poprzez język kina.

Agnieszka Holland została w sumie uhonorowana przez trzy festiwale filmów religijnych: Tertio Millennio, Narody i Religie oraz Religion Today.

W poniedziałek projekcja “Zielonej granicy” odbyła się w filmotece watykańskiej.

Z Rzymu Sylwia Wysocka

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic