ON AIR
od 10:00 Pod znakiem Lwa zaprasza: Jadwiga Polus

Adam Słodowy - mistrz kreatywności

Pomysłowy majsterkowicz z programu "Zrób to sam" Adam Słodowy 3 grudnia kończy 96 lat. Niestrudzony popularyzator majsterkowania uważa, że "nie ma ludzi zdolnych i niezdolnych, są tylko ludzie cierpliwi i niecierpliwi".

Adam Słodowy - mistrz kreatywności
fot.PAP/Jan Morek

Adam Słodowy na początku swojej pracy zawodowej był wykładowcą w Oficerskiej Szkole Artylerii Przeciwlotniczej w Koszalinie, a następnie w Wojskowej Akademii Technicznej, gdzie uzyskał stopień majora. Jednak jego prawdziwą życiową pasją okazało się majsterkowanie. Po opuszczeniu wojska Słodowy poświęcił się popularyzacji majsterkowania. Zanim się związał z telewizją, na wystawie pokazał zbudowane przez siebie, z części z odzysku, auto, które miało 12 koni mechanicznych i osiągało prędkość 40 km/godz.

Gdy wydał książkę pt. "Budowa samochodu amatorskiego", wyprzedała się w tydzień. Za niespodziewany przypływ gotówki Adam Słodowy kupił telewizor. A telewizja stała się kolejnym etapem jego życia zawodowego...

Od 1959 roku był związany z telewizją. Początkowo pracował jako konstruktor urządzeń scenotechnicznych. W latach 1961-1978 był redaktorem Naczelnej Redakcji Programów Oświatowych i Dziecięcych TVP. Ale najbardziej rozpoznawalny i lubiany stał się dzięki autorskiemu programowi "Zrób to sam". Był on częścią czwartkowego Ekranu z bratkiem, a potem niedzielnego Teleranka.

Słodowy osobiście prezentował w nim różne, w miarę proste wynalazki. Pokazywał, jak z ogólnie dostępnych rzeczy (np. zużytych opakowań, tektury, sklejki) robić zabawki i przedmioty użytkowe. Gdy wystartował ze swoim programem, udowadniał w nim, że majsterkowiczem może być każdy. Bo, jak brzmi maksyma Słodowego, nie ma ludzi zdolnych i niezdolnych, są tylko ludzie cierpliwi i niecierpliwi.

Program "Zrób to sam" był nadawany przez 24 lata od 1959 roku do 1983 roku. W sumie wyemitowano 505 odcinków. W 1983 r. Adam Słodowy przeszedł na emeryturę.

Prezenter z miłym uśmiechem na twarzy, ze wskaźnikiem w ręku, który pokazuje krok po kroku, jak wykonać daną rzecz, stał się prawdziwie kultową postacią w telewizji. Jego pomysły zachwycały dzieci i dorosłych. Ogólna bieda i niedobory PRL-u były bowiem pożywką dla jego kreatywności, czyniąc go jedną z najsympatyczniejszych postaci ówczesnej telewizji.

Talent do wykonywania prostych mechanizmów wykorzystał także w popularnej dobranocce. To Słodowy jest autorem "Pomysłowego Dobromira" oraz "Pomysłowego wnuczka". Bohater kreskówki to młody racjonalizator, który w każdym odcinku wynajduje i konstruuje urządzenie, pozwalające uprościć jakąś pracę - w domu lub w ogrodzie. "Pomysłowy Dobromir" miał 20 odcinków, "Pomysłowy wnuczek - 10.

3 grudnia popularny prezenter obchodzi 96. urodziny. W ubiegłym roku na pytanie o zdrowie popularnego prezentera, jego żona Barbara odpowiadała, że czuje się stosownie do wieku. Z racji wieku, Adam Słodowy nic już nie konstruuje.

"Wszystkie jego zainteresowania musieliśmy odłożyć na półkę i skupić się na zdrowiu... Wydaje mi się, że i tak w swoim życiu dość dużo zrobił. Jak się śmieje, to mówi, że tym, co zrobił i co przeżył, śmiało mógłby obdzielić kilka osób" - mówiła Bożena Słodowy w wywiadzie dla jednego z tygodników. Konstruktor ma dwóch synów: Wojciecha, który jest lekarzem i Piotra - fizyka i matematyka. Wraz z rodzinami mieszkają jeden w Ameryce, drugi w Australii. (PAP Life)

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic