6. edycja Ars Independent Festival – od 27 września

Szósta edycja międzynarodowego festiwalu Ars Independent Festival – prezentującego m.in. filmy, animacje, gry wideo, teledyski i muzykę – 27 września rozpocznie się w Katowicach. Po raz pierwszy w historii imprezy nagrody w czterech konkursach przyzna sama publiczność.

Choć festiwal początkowo prezentował głównie filmy fabularne autorstwa młodych, obiecujących twórców, ostatnie jego edycje rozszerzyły się także na animacje, gry wideo, teledyski, muzykę i inne, nowe formy sztuk audiowizualnych.

"To jest festiwal dla ludzi ze smartfonami, dla osób, które korzystają ze smartfonów i tabletów. Pora się przestać oszukiwać, wszyscy jesteśmy graczami, wszyscy słuchamy muzyki, oglądamy filmy, wideoklipy, które mają miliony, czasami miliardy wyświetleń. My tej kultury doświadczamy i czas w końcu zacząć trochę grzebać głębiej i wyciągać z tej audiowizualnej kultury coś, co może prowokować do dyskusji" – powiedział w środę podczas konferencji w Katowicach dyrektor festiwalu Przemysław Sołtysik.

Dodał, że pod względem programu, w którym trudno zaszufladkować przenikające się gatunkowo propozycje, jest to "jedno z najbardziej oryginalnych przedsięwzięć w Polsce".

Od 27 września do 2 października uczestnicy Ars Independent Festival będą mogli obejrzeć ponad 70 krótkometrażówek animowanych i aktorskich oraz ponad 70 wideoklipów. Ponadto na interaktywnych wystawach (często z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości) pokazanych będzie 19 gier wideo, a wieczorami zaplanowano koncerty i tzw. afterparty.

W trakcie wydarzenia zostaną również wyłonieni zwycięzcy czterech konkursów - konkursu pełnometrażowych filmów fabularnych Czarny Koń Filmu, konkursu krótkometrażowych animacji Czarny Koń Animacji, konkursu Czarny Koń Gier Wideo oraz zainaugurowanego w tym roku konkursu Czarny Koń Wideoklipu.

Po raz pierwszy nagrody przyznawać będzie nie jury, a publiczność.

O tytuł Czarnego Konia Filmu powalczy 6 pełnometrażowych fabuł. Wśród nich znalazła się m.in. polsko-meksykańska koprodukcja - surrealistyczna komedia "Maquinaria Panamericana", której autorem jest absolwent łódzkiej filmówki Joaquin del Paso.

Najwięcej zgłoszeń – podobnie jak w latach ubiegłych – nadesłano w kategorii animacji. "Otrzymaliśmy ponad 2 tys. propozycji z całego świata, spośród których musieliśmy wybrać tylko 33" – podał dyrektor. W wybranym gronie znalazł się m.in. "Olbrzym" - nowa produkcja Marcina Podolca, laureata Ars Independent 2015.

Dyrektor imprezy zwrócił również uwagę na prężnie rozwijający się gatunek gier wideo. "Na grach wideo ciążą zupełnie niesprawiedliwe stereotypy, że są to strzelanki, w których ludzie się mordują+. W naszym festiwalu chodzi przede wszystkim o to, żeby odczarować ten zły wizerunek. Prezentujemy te gry wideo, które mają bardzo silne walory edukacyjne, estetyczne, które mogą zachwycić, wciągnąć w historię i wzbudzić emocje" – podkreślił Sołtysik.

Dodał, że "jesteśmy w takim szalenie ciekawym punkcie historii gier wideo, w którym m.in. dzięki łatwej dostępności technologii gry wideo w końcu mogą się wypowiadać jako pełnoprawna, pełnowartościowa sztuka".

Podczas festiwalu nie zabraknie również koncertów, możliwości obejrzenia "nieformalnej historii polskiego wideoklipu" i wieczornych, tanecznych imprez z DJ-ami.

Festiwalowe wydarzenia odbędą się w siedzibie Katowic Miasta Ogrodów, Kinoteatrze Rialto, Kinie Światowid, klubokawiarni Drzwi Zwane Koniem oraz Akademii Sztuk Pięknych.

W ubiegłych latach na festiwalu gościli na nim m.in. Nina Menkes, Phil Mulloy, Laila Pakalnina, Jakub Dvorsky, Mariola Brillowska, Piotr Dumała i Arkadiusz Jakubik.

Ars Independent organizują: Katowice Miasto Ogrodów - Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek oraz miasto Katowice. Imprezę współfinansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic